Yerel yönetim reformu sonrası Bursa Büyükşehir Belediyesi gelirlerinin karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis on revenues of Bursa Metropolitan Municipality after the local government reform
  1. Tez No: 593214
  2. Yazar: MELİH ALAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL CEBECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Maliye, Public Administration, Finance
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Günümüzdeki en popüler tartışmalardan biri kamu kurumlarının bürokrasiden kaynaklanan hantal yapılardan arındırılarak bir özel sektör teşebbüsü gibi“hızlı ve çözüm odaklı”faaliyet göstermesi gerekliliğidir. Bu amaçla 2000'li yılların başından itibaren birçok reform çalışması ile belediyeler yapılandırılmaya çalışılmıştır. Son dönemde ise bu alanda en kapsamlı çalışmalar yapılmıştır. Bu tartışmalar ışığında çalışmamızda ayrı bir kamu tüzel kişiliği bulunması nedeniyle hızlı karar alabilme imkanına sahip olan ve kamu harcamalarının büyük bir bölümünü gerçekleştirerek hem merkezi idareye hem de bir özel sektör teşebbüsüne benzer yapısı bulunan büyükşehir belediyelerinin mali yapıları analiz edilmeye çalışılmıştır. Analizde bugüne kadar özel sektör kuruluşları tarafından uygulanan teknikler uygulanmıştır. Bu kapsamda başta Bursa Büyükşehir Belediyesinin Sayıştay Başkanlığınca ilan edilen bilançoları üzerinde mali analiz yöntemleri anlatılarak analizler yapılmış sonrasında bulunan sonuçlar yaklaşık büyüklüklere sahip bulunan Antalya, Samsun, Konya, İzmir, Diyarbakır Büyükşehir Belediyelerine ait sonuçlar ile mukayese edilerek gerçekleştirilen reformların kurumların bilançolarına etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most popular debates nowadays is that the Presidential Government System and public institutions need to operate“fast and solution-oriented”like in a similar way to a private sector organization, freeing cumbersome structures from bureaucracy. For this purpose, municipalities have been tried to be restructured since the beginning of 2000s with many reform studies. Recently, the most comprehensive studies have been conducted in this field. In the light of these discussions, the financial structures of metropolitan municipalities, which have a similar structure to a central administration and a private sector undertaking, have been tried to realize a large part of public expenditures and have the opportunity to make quick decisions due to the existence of a separate public legal entity. In the analysis, the techniques applied by private sector organizations to date have been applied. In this context, financial analysis methods were explained on the balance sheets announced by the TCA Presidency of Bursa Metropolitan Municipality and then the results were analyzed and the results were compared with the results of Antalya, Samsun, Konya, Izmir, Diyarbakir Metropolitan Municipalities which have approximate magnitudes and the effects of the reforms on the balance sheets of the institutions were investigated.