Le conservatisme au quotidien : Une analyse sociologique des usages du Parc Urbain Çırpıcı
Gündelik hayatta muhafazakarlık : Çırpıcı Parkı kullanımları üzerine sosyolojik bir analiz
- Tez No: 593215
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM DANIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tez çalışmasının konusu İstanbul'un Zeytinburnu ilçesinde yer alan Çırpıcı Şehir Parkı ve buradaki sosyal yapının birbirini dönüştüren ilişkisidir. Daha ayrıntılı ifade edecek olursak; bu çalışmada, Çırpıcı Şehir Parkı'nın içindeki muhafazakâr politikalar ve kullanıcılar arasındaki etkileşim konu edilecektir. Çırpıcı Şehir Parkı, bölgedeki en kayda değer kentsel açık alanlardan biridir. Çırpıcı Şehir Parkı; tenis kortları, bisiklet yolları gibi sosyal faaliyetlere yönelik yapıların yanı sıra mescit ve 1453 Düğün Salonu gibi dini ve politik açıdan değer yüklü mekanlar da barındırmaktadır. Genç-yaşlı, kadın-erkek, mülteci-yerli her kesime açık bu park, bir yandan da İslami değerleri benimsemiş kesime yakın görünmektedir. Bir şehir parkı içinde bu türden bir düzenlemenin halka etkisi nedir? Bu yapıları sahiplenen gruplar var mıdır, varsa bu sahiplenme, parkı mekansal ve toplumsal olarak dönüştürebilir mi?
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is the relationship between Çırpıcı Şehir Park which is located in Zeytinburnu district of Istanbul and the social structure of the region. More specifically; this study will focus on the conservative policies within the Çırpıcı City Park and the interaction between users. Çırpıcı City Park is one of the most notable urban open spaces in the region. Çırpıcı City Park contains religiously and politically charged spaces such as the Masjid and 1453 Wedding Hall in addition to structures for social activities such as tennis courts and bicycle paths. This park, which is open to all people regardless of their age, gender or origin, also seems to be close to those who have adopted Islamic values. What is the public impact of such an arrangement in a city park? Are there groups that embrace these structures, and if so, can this territorial relationship transform the park spatially and socially?