Arkeolojik çağlarda Anadolu ve çevre kültürlerde Arp – Lir çalgılarının oluşum ve gelişim süreci
Anatolian and environmental cultures in archaeological ages: formation and development process of Harp - Lyre instruments
- Tez No: 593220
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAVVA SİBEL ÖZGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Müzik, Archeology, Ancient Linguistics and Cultures, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Piyano Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Dünyanın en eski Lir ve Arp çalgıları, milattan önce yaklaşık 2450 yılına tarihlenen ve Mezopotamya'da bulunan Ur şehrindeki mezarlarda yapılan kazılar sırasında ele geçmiştir. Bundan birkaç yüzyıl sonra Anadolu'da görülen çalgılar, güneyde Mısır'a, doğuya, Helen ve Roma kanalıyla da batıya yayılmışlardır. İlk dönem büyük sayılabilecek bir morfolojik yapıya sahipken, sonraki dönemde iyice büyümüş ve özellikle demir çağında ise küçülerek kolay taşınır ve çalınır hale dönüşmüştür. Milattan önce son bin yıl içindeki bu süreç ve sonrasında Lirler farklı çalgılara dönüşerek ortadan kalkarken, Arplar ise kendi içinde gelişimini yaparak bugünkü modern haline ulaşmıştır. Lirler, organolojik olarak büyük- küçük olarak ayrılabildiği gibi simetrik ve asimetrik olarak ta ikiye ayrılarak incelenebilirler. Arplar ise açık ya da kapalı olarak iki farklı yapıda olduğu gibi, aldığı şekle göre açılı, köşeli ya da dairesel gibi çeşitli isimler almışlardır.
Özet (Çeviri)
The world's oldest Lyre and Harp instruments, dated to approximately 2450 b.c. and found Ur in Mesopotamia during excavations made in tombs in uncovered. A few centuries later than that seen in Anatolia, Egypt in the South, the East and the West are spread through Hellenistic and Roman. A huge first period when morphological structure in, during the next period thoroughly and in particular iron age is played has evolved into become easy and shrinking. This process in the last thousand years before Christ, and then transformed into different Lyres instruments disappear, while harps is in itself by doing the development of today's modern State. Lyres, organological can be detached as big as symmetric and asymmetric as little as they can be inspected by split. Harps is turned on or off as two different structure, according to angle, angular or circular shape receive various names such as.