Arazi toplulaştırma projelerinde uygulanan derecelendirme çalışmalarında yeni bir yaklaşım önerisi: Konya-Çandır- kırsal mahallesi örneği
Recommendation of a new approach to the rating studies applied in land communication projects: The case of Konya-Çandır- rural neighborhood
  1. Tez No: 593237
  2. Yazar: BUKET AYTEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAMİL KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Arazi toplulaştırması (AT); nüfusun hızla artmasına karşın işlenebilir arazilerin aynı oranda artmaması, tarım sektörünün temel girdilerinden olan ve insanoğlunun yaşamını devam ettirebilmesi, toprağın üzerindeki nüfus baskısının giderek artması toprağa aynı oranda önem kazandırmaktadır. Arazi toplulaştırmasının artan önemi bu konuda yapılan çalışmalarıda artırmış, güvenilir AT kavramını gündeme getirmiştir. AT projelerindeki doğruluk ve güven ise AT yapılacak proje sahalarında uygulanan derecelendirme ile doğrudan bağlantılıdır. Doğru bir derecelendirme projenin güvenirliğine doğrudan etki etmektedir. Ülkemizde kullanılan derecelendirme yöntemleri 5403 sayılı kanuna ve tarım arazilerinin korunması, kullanılması ve arazi toplulaştırmasına ilişkin tüzüğe göre ve 3083 Sayılı Sulama Alanlarında Arazi Düzenlemesine Dair Tarım Reformu Kanunu Uygulama Yönetmeliğe göre iki farklı şekilde uygulanmıştır. Yöntemler arasındaki farklılıklar derece haritalarını etkilemektedir. Bu tez çalışmasında AT projelerinde kullanılmış ve kullanılmakta olan derecelendirme yöntemleri incelenmiş, Tömek kırsal mahallesinde parsel bazında uygulanmış ve kıyaslama yapılmıştır. Mevcut yöntemlerin dezavatajları göz önünde bulundurularak doğruluğu artırmak hedeflenerek yeni bir yaklaşım geliştirmiştir. Geliştirilen yeni bakış açısının parametreleri oluşturulmuştur. Kullanılan mevcut yöntemlerle birlikte yeni bir yaklaşım Çandır kırsal mahallesinde uygulanarak benzeştiği ve ayrıştığı yönlerden değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Land consolidation (EC); it can make the population increase rapidly. Land consolidation, increasing importance, agreement, improvement, has brought up the concept of reliable EC. Accuracy and trust in EC projects. You have to guarantee the right project. Thanks to the Regulation on the Implementation of Agricultural Reform Regarding Lands Regulation in Irrigation Area, it was prepared in two different ways. The differences in methods are impressive in degree maps. In this thesis, one of the ones that designed and used the EC projects was examined by examining, applied on a parcel basis in Tömek rural neighborhood and in its comparisons. A new approach has been developed for the disadvantages of existing methods. New perspective developed. With the existing methods, a new method could be applied in the Çandır rural neighborhood and it was evaluated in terms of its similarity and differentiation.