Marmara ve Ege bölgesinde yayılım gösteren Aedes albopictus'ta muhtemel insektisit direnci
Possible insecticide resistance in aedes albopictus in the Marmara and Aegean region
  1. Tez No: 593250
  2. Yazar: BURHAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET MUSTAFA AKINER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Aedes albopictus (Asya kaplan sivrisineği) halk sağlığı anlamında en önemli türlerden biri olup aynı zamanda yayılıcı bir türdür. Zika haricinde Deng humması ve Sarı humma gibi hastalıkları etkin bir şekilde taşıdığı bilinen bu tür ülkemize de son dönemde giriş yapmış ve hızla yayılmaya devam etmektedir. Bu çalışmada bu türün yayılım gösterdiği belirlenen Marmara ve Ege bölgesi popülasyonlarında insektisit direncinin durumu araştırılmıştır. Testler Dünya Sağlık Örgütü tanımlayıcı dozları kullanılarak yapılmış ve temas süresi bir saat olarak uygulanmıştır. Ölüm yüzdeleri 24 saat sonra kaydedilerek sonuçlar Dünya Sağlık Örgütünün belirlediği kriterlere göre yorumlanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre tüm popülasyonlarda Organofosfat, Karbamat ve Organoklor gruplara karşı değişen oranda direncin varlığı belirlenmiştir. Denenen Pyrethroid grubu insektisitlere karşı ise hassasiyet belirlenmiştir. Elde edilen bu sonuçlara göre yapılacak olan mücadele çalışmalarında özellikle dikkatli olunması ve bu grubun mücadelesinde Organofosfat ve Karbamat grupların kullanımından kaçınılması gerekmektedir
Özet (Çeviri)
Aedes albopictus (Asian tiger mosquito) is one of the most important species in terms of public health and is also invasive species. Apart from Zika, this species is known to carry diseases such as Dengue fever and Yellow fever effectively and has recently invaded in our country and spreading rapidly. In this study, the status of insecticide resistance in Marmara and Aegean region populations was investigated. The tests were performed using diagnostic doses of the World Health Organization and the contact time was performed as one hour. Percentages of deaths were recorded after 24 hours and the results were interpreted according to the the World Health Organization criteria. According to the results, the presence of resistance to organophosphate, carbamate and organochlorinated groups was determined and varying in all regions. Sensitivity to Pyrethroid group insecticides was determined. According to these results, it is necessary to take extra caution in the control studies and to avoid the use of organophosphate and carbamate groups for this group control.