Atık yünlerden keratin elde etme yöntemlerinin araştırılması
Investigation of keratin production methods from waste wools
- Tez No: 593254
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİHA OKTAV BULUT, PROF. DR. İBRAHİM ÜÇGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tez çalışmasında, 3 farklı yönteme göre atık yünün hidrolizatı incelenmiştir. Bu yöntemler klasik alkali hidroliz yöntemi, klasik indirgen madde sodyum sülfür ile yapılan sülfitoliz indirgeme yöntemi ve sodyum sülfür yerine glikoz kullanılan indirgemedir. İndirgeme yöntemleri, katı madde tayini, FT-IR analizi ve SEM görüntileri esas alınarak karşılaştırılmıştır. FT-IR analizi sonuçlarına göre yünün hidrolizatı eldesinde en etkili yöntem sodyum sülfür ile sülfitoliz indirgeme işlemi iken, sonrasında glikoz esaslı indirgen maddenin ve alkali işlemin en ılıman yöntem olduğu görülmektedir. Numunelerin ağırlık kayıpları incelendiğinde sülfitoliz indirgeme yöntemi en yüksek ağırlık kaybını oluşturmaktadır. Sülfitoliz yöntemi ile elde edilen hidrolizatın, FT-IR ve Sem görüntüleri esas alındığında yeni bağlar oluşumuna neden olmakta bahsedilen durumu desteklemektedir. Sodyum sülfür yerine glikoz esaslı madde kullanımıyla daha az lif zararı ve ağırlık kaybı oluşmaktadır. Deney sonuçlarına göre keratin eldesinde klasik indirgen olarak kullanılan sodyum sülfür yerine glikoz esaslı çevreci kimyasal maddenin rahatlıkla kullanılabileceği sonucuna varılmıştır. Anahtar Kelimler: Keratin Yapısı, Keratin Eldesi, Sürdürülebilirlik, İndirgeme Yöntemi, Ekoloji
Özet (Çeviri)
In this thesis, hydrolysis of waste wool was investigated according to three different methods. These methods are the classical alkali hydrolysis method, the sulfitolysis reduction method with the classical reducing agent Na2S and the reducing agent based on glucose instead of Na2S. These methods were compared in terms of the amount of solid, FT-IR analysis and SEM photos of samples. Accordance with FT-IR analysis, the most effective method is sulfitolysis reduction with sodium sulfide to obtain hydrolization of wool. Reduction with glucose method and also alkali hyrolzation method were same order. If the amount of weight losses is studied , the most weight losses is obtained by sulfitolysis method. The basis of FT-IR and Sem photos of hydrolysate of wool sample created some new bonds and also supported this condition. Less fibre damage and weight loss were obtained by using of glucose instead of sodium sulfide. Finding of test results ecologically glucose based reduction agent is usable to obtain hydrolization of wool fibre instead of sodium sulfide. KeyWords: Keratin Structure, Keratin Production, Sustainability, Reduction Method, Ecology