Aktif hava örnekleme tekniği ile bazı uçucu organik bileşiklerin ortam havasında analizi
Analysis of some volatic organic compounds in media air with active air sampling technique
  1. Tez No: 593311
  2. Yazar: DİLAN AKILLILAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT PELİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Hava örneklerinde uçucu organik bileşiklerin (UOBs) izlenmesi, son yıllarda insana ve çevreye olan zararlı etkileri nedeniyle büyük ilgi görmüştür. Bu çalışmada, hava örneklerinde etil benzen, p-ksilen, m-ksilen, o-ksilen, stiren, p- diklorobenzen, nonanal ve benzaldehit analizi için ucuz bir yöntem geliştirilmiştir. Bu amaçla, adsorbanları hazırlamada başlangıç materyali olarak filtre kahve atıkları kullanıldı. Bu materyale farklı işlemler uygulayarak dört farklı adsorban hazırlandı. Hava örneklerindeki UOBs'in örneklenmesi için bu adsorbanlardan adsorpsiyon tüpleri hazırlandı. Bunun için, uygun miktar adsorbanlardan bir cam tüpün içerisine sıkıca dolduruldu. Daha sonra hava numunelerindeki hedeflenen UOBs adsorpsiyon tüplerinin içinde adsorbe edildi. Adsorpsiyon prosesinden sonra, adsorbe olan hedef UOBs karbondisülfür (CS2) ile elüe edildi ve CS2 fazındaki hedef UOBs'in analizi gaz kromatografi tekniği ile yapıldı. Sonuçlar ticari aktif karbon ile de karşılaştırıldı ve en iyi sonuçlar 200-1 kodlu adsorban ile elde edildi. 200-1 kodlu adsorban kullanılarak oluşturulan yöntemin optimizasyonu gerçekleştirilmiş ve optimum koşullar altında, hedeflenen her UOBs'nin kalibrasyon eğrileri gerçekleştirilmiştir. Her bileşik için tespit sınırı (LOD), niceleme sınırı (LOQ), doğrusal aralık, gün içi tekrarlanabilirliği ve yöntemin günler arası tekrarüretilebilirliği hesaplandı ve kabul edilebilir sonuçlar elde edildi. Önerilen yöntem, hava numunelerinde hedeflenen bileşiklerin analizi için başarıyla uygulandı.
Özet (Çeviri)
Monitoring of volatile organic compounds (VOCs) in air samples have attracted considerable interest due to their hazardous effect to human and also to environment in recent years. In this work, a cheap method was developed for the analysis of ethyl benzene, p-xylene, m-xylene, o-xylene, styrene, p- dichlorobenzene, nonanal and benzaldehyde in air samples. For this purpose, the filter coffee wastes were used as a starting material for the preparation adsorbents. Four different adsorbents were prepared from this material by using different processes. Then adsorption tubes were prepared from these adsorbents for the sampling of VOCs in air samples. For this purpose, suitable amount of adsorbent was tightly filled inside of the glass tube. Then, targeted VOCs in air samples adsorbed inside of this adsorption tubes. After adsorption process, adsorbed VOCs eluted by carbondisulphide (CS2) and analysis of VOCs in CS2 phase were performed by gas chromatographic technique. The results were also compared with the commercial activated carbon and the best results were obtained with 200- 1 coded adsorbent. Optimization of the preposed method with 200-1 coded adsorbent was performed under optimize conditions and calibration curves of the each targeted VOCs were performed. The limit of detection (LOD), limit of quantification (LOQ), linear range, intraday repeatability and interday reproducibility of the method for each compounds were calculated and acceptable results were obtained. The proposed method was successfully applied for the analysis of targeted compounds in air samples.