Toz metalurjisi ile üretilen mg matrisli biyobozunur kompozit malzemenin mekanik ve biyokorozyon özelliklerinin incelenmesi
Investigation of mechanical and bio-corrosion properties of mg matrix biodegradable composite produced by powder metallurgy
  1. Tez No: 593333
  2. Yazar: TOLGA BIÇAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR KARAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada, magnezyumun düşük mekanik ve biyokorozyon özelliklerini, biyouyumlu ve biyobozunur takviye malzemeleri ile geliştirerek, Mg esaslı biyobozunur implant malzemesi geliştirilmesi amaçlanmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkileri incelemek ve deney numunelerinin sayısını azaltmak için deney tasarımı olarak Taguchi tasarımı seçilmiştir. Magnezyumun biyokorozyon hızını azaltmak ve mekanik özelliklerini geliştirmek amacıyla çinko ve TiO2 tozları kullanılmıştır. Belirlenen numune karışımları farklı sürelerde mekanik alaşımlama işlemine tabi tutulmuş ve sonrasında soğuk pres ile şekillendirilmiştir. Preslenen numuneler argon gazı ortamında sinterlenmiştir. Elde edilen numunelerin mekanik özelliklerini belirlemek için yoğunluk, mikrosertlik ve basma dayanımı testleri uygulanmıştır. Biyokorozyon direnci için yapay vücut sıvısı (SBF) içerisinde daldırma testi uygulanmıştır. Numunelerin mikroyapı ve gözeneklilikleri SEM incelemesiyle değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to develop Mg based biodegradable implant material by improving the low mechanical and biocorrosion properties of magnesium with biocompatible and biodegradable reinforcement materials like itself. Taguchi design was chosen in order to reduce the number of samples and to examine the relationships between the variables. Zinc and TiO2 powders have been used to increase the mechanical properties of magnesium and reduce the rate of biocorrosion. The determined sample mixtures were subjected to mechanical milling at different times and then formed by cold press. Pressed samples were sintered in argon gas medium. In order to determine the mechanical properties of the prepared samples, they were subjected to density, microhardness and compressive strength tests respectively. Immersion test was applied in SBF for biocorrosion resistance. Microstructure and porosity were evaluated by SEM.