Harp cerrahisinde biyobozunur çinko esaslı alaşımların imalat ve testleri
Manufacturing and testings of biodegradable zinc based alloys in warfare surgery
- Tez No: 975820
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ÇALIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyomühendislik, Metalurji Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Bioengineering, Metallurgical Engineering, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
Özet
Biyobozunur implant malzemeleri, vücutta iyileşme süreci tamamlandıktan sonra daimi olarak bulunma zorunluluğunu ortadan kaldırmaları sebebiyle, konvansiyonel kalıcı ortopedik implantlara nazaran önemli klinik üstünlükler sunmaktadır. Bu çalışma, biyobozunur implant uygulamaları için kritik öneme haiz üç temel özelliği, iyileştirilmiş mekanik dayanım, nisbi ileri biyouyumluluk ve doku rejenerasyon hızıyla uyumlu bozunma dinamiğini bir arada sunabilen çinko esaslı magnezyum alaşım takviyeli malzemelerin geliştirilmesini hedeflemektedir. Bu çalışma kapsamında, toz metalurji üretim yöntemi kullanılarak değişik kompozisyonlarda (%5, %10 ve %20 katkı oranlarında) saf Mg, WE43 ve AZ91 alaşımları ile takviye edilmiş Zn esaslı numuneler üretilmiştir. Üretim parametrelerinin optimizasyonununu sağlamak amacıyla, soğuk presleme ve sıcak presleme olmak üzere iki farklı üretim yöntemi kullanılmıştır. Bir grup numune 200 MPa, 300 MPa ve 400 MPa basınç altında soğuk presleme yöntemiyle üretilmiştir. Diğer bir numune grubu 200 MPa, 300 MPa ve 400 MPa basınç altında 200°C, 300°C ve 400°C sıcaklıklarında sıcak preslenmiştir. Üretilen numunelerin karakterizasyonu belirlemek amacıyla analiz protokolü kapsamlı bir şekilde uygulanmıştır. Üretilen numunelerde SEM ve EDS ile mikrokyapısal analizi, XRD ile faz tayini, çapraz kırılma ve Vickers sertlik testi ile mekanik özellikleri, in-vitro biyobozunurluk testleri biyolojik performansı, potansiyodinamik elektrokimyasal testi ile de korozyon davranışı incelenmiştir. Mikroyapısal analizler, matris malzeme olan Zn içerisinde MgZn2, Mg2Zn11 ve MgO intermetalik fazlarının oluştuğunu ortaya koymuştur. Deneysel veriler, özellikle 300 MPa basınç ve 300°C sıcaklık parametreleri altında üretilen numunelerin optimal özellik kombinasyonu sergilediğini göstermektedir. Bu üretim parametreleriyle üretilmiş olan %5 Mg katkılı Zn matrisli alaşımlar, yeterli mekanik dayanım (σ > 150 MPa), daha kontrollü bozunma hızı (0.15-0.25 mm/yıl) ve nisbeten biyouyumlu yüzey karakteristiği sergileyerek biyobozunur implant uygulamaları için uygun aday malzeme olduğunu göstermiştir. Bu araştırma, Zn-Mg alaşım kombinasyonunun biyobozunur implant malzemesi olarak potansiyelini ortaya çıkarmakla birlikte, özellikle düşük (%5) Mg içerikli alaşımların klinik uygulamalara en uygun aday olduğunu göstermiştir. Gelecek çalışmalar için farklı alaşım elementlerinin etkisinin incelenmesi, in-vivo testlerinden elde edilecek performans değerlendirmeleriyle numune üretim parametrelerinin artırılarak daha detaylı optimizasyonu önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Biodegradable implant materials offer significant clinical advantages over conventional permanent orthopedic implants, as they eliminate the need for surgical removal once the healing process is complete. This study aims to develop zinc-based composites reinforced with magnesium alloys, designed to provide three essential properties for biodegradable implant applications: enhanced mechanical strength, superior biocompatibility, and degradation kinetics compatible with tissue regeneration. Within the scope of this research, Zn matrix composites reinforced with pure Mg, WE43, and AZ91 alloys at varying contents (5%, 10%, and 20%) were fabricated using the powder metallurgy route. To optimize the production parameters, both cold pressing and hot pressing techniques were employed. The cold-pressed specimens were prepared under 200, 300, and 400 MPa, while hot pressing was conducted at 200°C, 300°C, and 400°C under the same pressure levels. A comprehensive characterization protocol was applied, including microstructural analyses by SEM and EDS, phase identification by XRD, mechanical property evaluation via cross-fracture and Vickers hardness tests, in-vitro biodegradation tests for biological performance, and corrosion behavior assessment using potentiodynamic electrochemical measurements. Microstructural examinations confirmed the formation of MgZn₂, Mg₂Zn₁₁, and MgO intermetallic phases within the Zn matrix. Experimental results demonstrated that samples fabricated at 300 MPa and 300°C exhibited the most favorable combination of properties. In particular, Zn matrix composites containing 5% Mg reinforcement produced under these conditions showed adequate mechanical strength (σ > 150 MPa), a controlled degradation rate (0.15–0.25 mm/year), and biocompatible surface characteristics, thereby emerging as promising candidates for biodegradable orthopedic implants. Overall, this study highlights the strong potential of Zn–Mg alloy systems as biodegradable implant materials, with low Mg-content (5%) composites identified as the most suitable for clinical applications. Future research should focus on the influence of additional alloying elements, in-vivo performance evaluations, and further optimization of processing parameters to accelerate clinical translation.