Sıvılaşma kaynaklı zemin deformasyonlarının olasılıksal yöntemlerle incelenmesi ve değerlendirilmesi
Investigation and evaluation of liquefaction-induced soil deformations by probability methods
- Tez No: 593380
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Depremler sırasında ve sonrasında oluşan zemin sıvılaşması ve sıvılaşmadan kaynaklanan yanal zemin yayılmaları, yıkıcı etkilerinden dolayı son elli yıllık dönemde geoteknik deprem mühendisliği alanında önemli konulardan biridir. Bu çalışma kapsamında mevcut deprem vaka örneklerinden faydalanılarak, sıvılaşmaya bağlı yanal yayılma ile ilişkili veriler derlenerek çalışma kapsamında kullanılacak parametreler belirlenmiştir. Belirlenen bu parametreler kullanılarak MATLAB yazılımı ile yapay sinir ağı modeli oluşturulmuştur.İzmir metropolitan alanının sondaj verileri kullanılarak elde edilen bir veri tabanı oluşturularak sıvılaşma analizleri yapılmıştır. Sıvılaşma analizleri sonucunda elde edilen parametreler yapay sinir ağı modelinde kullanılarak İzmir ili metropolitan alanı için olası 6.5 magnitudlü bir deprem sonrası oluşabilecek yanal yayılmalar tahmin edilmiştir. Analiz sonuçları haritalandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to their destructive effects, in the last fifty years, soil liquefaction occurring during and after earthquakes and liquefaction-induced lateral spreading are one of the important issues in the field of geotechnical earthquake engineering. In this study, by using existing earthquake case samples, the data related to lateral spread due to liquefaction were compiled and the parameters to be used were determined. Using these parameters, artificial neural network models were created with MATLAB software. By creating a database obtained by drilling data in the metropolitan area of İzmir, liquefaction analyses were conducted. The parameters obtained as a result of the liquefaction analysis were used in the artificial neural network model and the lateral spreadings that might occur after a 6.5 magnitude earthquake was predicted for the northern region of İzmir. The result of the analysis were mapped.