Kınık-Elmadere linyit projesi kapsamında havalandırma ve servis kuyusu açma çalışmalarının değerlendirilmesi
Evaluation of shaft sinking studies of ventilation and service wells within the scope of Kinik-Elmadere lignite project
  1. Tez No: 593381
  2. Yazar: İSMAİL ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZMİ ŞENGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Kuyu açma, yeraltı madenciliğinde hazırlık çalışmalarının önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Bu tez çalışmasında, Türkiye'de önemli bir kömür havzası olan Soma kömür havzasında Polyak Eynez Enerji Üretim Madencilik San. ve Tic. A.Ş. tarafından Kınık-Elmadere'de delme patlatma yöntemiyle açılan havalandırma ve servis kuyularının kazı çalışmalarının değerlendirilmesi yapılmıştır. Kuyuların kazısı öncesi yapılmış olan sondaj verilerinden hareketle litolojik özellikler belirlenmiş ve kuyularının kazısı sırasında her bir litolojik birim için ölçümler yapılarak gerçek veriler ortaya konulmuştur. Kuyu kazıları sırasında ilerleme performansları, delme ve patlatma çalışmaları, tahkimat işlemlerinin değerlendirilmesi yapılmıştır. Ayrıca kuyuların kazısı sırasında karşılaşılan problemler, zayıf formasyon geçişleri ve basınçlı akifere yönelik yapılan enjeksiyonlar hakkında bilgi verilmiştir. Elde edilen sonuçların Türkiye yeraltı madencilik literatüründe yer alması ve ileride kuyu açma çalışmalarına ışık tutması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Shaft sinking is a crucial part of the underground mine preparation operations. In this thesis, evaluation of the ventilation and service shaft sinking operations by Polyak Eynez Energy Product Mining Trade Inc. utilizing drill and blast technique in Kınık, Elmadere region located at Soma Basin which is the one of the most significant coal basin in Turkey is provided. Before the shaft sinking has been commenced, lithological character of the area has been identified by conducted drill holes and these inputs are confirmed and enhanced with the actuals data that are collected while the sinking of the shafts. During the shaft operations, sinking performance, drill and blast operations, support operations are evaluated. Moreover, additional information is provided as to some of the problems that are encountered during the sinking such as weak strata layer transitions and chemical and concrete injections through the confined aquifer zone.