Relationship between oil prices, exchange rates, stock markets and industrial production: An analysis of emerging countries
Petrol fiyatları, döviz kurları, hisse senedi piyasaları ve endüstriyel üretimler arasındaki ilişki: Gelişmekte olan ülkeler analizi
- Tez No: 593397
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKAY ŞENDENİZ YÜNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Ülkelerin ekonomik ve finansal gelişmelerini etkileyen sebepler, kapsamlı bir şekilde literatürde araştırılan bir konu olmuştur. Geniş bölgeler, çeşitli araştırmalar üzerinden ele alınmıştır ve seçilen değişkenler arasında herhangi bir bağ olup olmadığını açıklamak için birçok değişken kullanılmıştır. Bu çalışmanın amacı, gelişmekte olan ülkeler için döviz kurları, reel hisse senedi getirisi, petrol fiyatları ve endüstriyel üretimler arasındaki ilişkiyi incelemek ve değişkenler arasında bağlantı kurmaktır. Bağlantıyı belirlemek ve sonuçlar hakkında çıkarımlar yapmak için nedensel olmayan Granger yöntemiyle Toda Yamamoto Genişletilmiş Vektör Oto Regresyon (VAR) yöntemi takip edilmiştir. Vektör Oto Regresyon (VAR) denklemleri, değişkenler için nedensellik ilişkisinin yönünü belirlemek için kullanılmıştır. Ocak 1990 ve Aralık 2016 tarihleri arasındaki periyodu kapsayan aylık veri kullanılmıştır. Sonuçlar, üretim ve ham petrol fiyatları arasında anlamlı bir nedensellik ilişkisi olduğunu göstermektedir. Döviz kurlarından imalat sanayi endekslerine olan nedenselliğin gelişmekte olan ülkelerin ekonomik dinamiklerini açıklamak için kullanılabileceği belirtilmiştir. Sadece döviz kurlarından hisse senedine piyasası getirilerine olan nedensellik, sonuçları yorumlamak için anlamlı bir ilişki olarak izah edilmiştir. Gelişmekte olan ülkeler için hisse senedi piyasası getirilerinden endüstriyel üretime zayıf bir nedensellik bağı gözlemlenmiştir, ters yöndeki ilişki anlamlı bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
It has been a widely investigated issue in the literature that many factors affect the financial and economic development of a country. Extensive regions are covered through the various researches and many variables are utilized to explain whether there exists any connection between the selected variables or not. The aim of this paper is to analyze and interconnect the relationship between the exchange rates, real stock returns, crude oil prices and industrial production level for emerging countries. Toda Yamamoto Augmented VAR for Granger non-causality methodology is followed to determine the linkages and make inferences about the results. VAR variables. Monthly data is used covering the period between January 1990 and December 2016. The results show that there exists a significant causal relationship between production and crude oil prices. It is also evidenced that causality from exchange rates to manufacturing indices can be used to explain the dynamics of the economy of emerging countries. Only causality relation from exchange rates to stock returns is exhibited to be a meaningful relation to interpret the results. Weak causal linkage from stock market returns to industrial production is observed for emerging countries, opposite direction relation is found to be insignificant.