Cultural factors as assocıates of workplace sexual harassment perceptıons and copıng preferences
Kültürel değişkenlerin iş yerinde cinsel taciz algıları ve başa çıkma yöntemleri ile ilişkileri
- Tez No: 593411
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YONCA TOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada liberalizm/muhafazakarlık, belirsizlikten kaçınma, korumacı ve düşmanca cinsiyetçilik kültürel değişkenleri ve cinsel taciz ile ilgili örgütsel iklimin; cinsiyetçi düşmanlık, cinsel düşmanlık ve ilginin iması gibi görece daha muğlak cinsel taciz türlerinin algılanması üzerindeki etkisi incelenmiştir. Ayrıca, kadın katılımcıların farklı cinsel taciz türleri karşısında tercih ettikleri başa çıkma mekanizmaları incelenmiştir. Çoğunlukla beyaz yakalı, toplam 226 kadın ve 154 erkekten veri toplanmıştır. Sonuçlar, korumacı cinsiyetçilik ile görece daha muğlak cinsel taciz türlerinin algılanması arasında anlamlı bir ilişki olmadığını göstermiştir. Düşmanca cinsiyetçiliğin, cinsel düşmanlık ve ilginin imasının algılamasıyla küçük negatif korelasyonu varken; kadın örnekleminde cinsiyetçi düşmanlık ile anlamlı korelasyon bulunmamıştır. Düşmanca cinsiyetçiliğin cinsiyetçi düşmanlıkla sadece erkek örnekleminde küçük anlamlı ve negatif korelasyonu bulunmuştur. Muhafazakârlık, kadınlar arasında yalnızca cinsiyetçi düşmanlığı algılamakla önemli bir negatif korelasyona sahiptir. Erkekler arasında muhafazakarlık düzeyleri ile görece daha muğlak cinsel taciz türlerinin algılanması arasında hiçbir ilişki bulunmamıştır. Belirsizlikten kaçınma, kadınlar arasında yalnızca cinsel düşmanlığı cinsel taciz olarak algılamakta anlamlı ve küçük bir korelasyona sahiptir. Erkekler arasında belirsizliğe tahammülsüzlük ile ilgili anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Son olarak, erkekler veya kadınlar için örgütsel iklim ile görece daha muğlak cinsel taciz türleri arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Yapılan araştırmaların sonuçlarına göre, cinsel düşmanlığı cinsel taciz olarak algılamak ile savunma mekanizması olarak yetkililere bildirme ve tacizciden kaçınma seçme arasında anlamlı bir ilişkili olduğu gözlemlenmiştir. Öte yandan, cinsiyetçi düşmanlığı algılamak ile savunma mekanizması olarak yetkililere bildirme ve tacizciden kaçınmamayı tercih etme arasında anlamlı bir ilişkili olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study examined the association of cultural variables which were liberalism/conservatism, uncertainty avoidance, ambivalent sexism, and organizational climate related to workplace Sexual Harassment (SH) with perceiving the ambiguous forms of social-sexual incidents namely sexist hostility, sexual hostility, and insinuation of interest as SH. Women's coping preferences for different forms of SH were examined on an exploratory basis. Data were collected from 226 women and 154 men employers who were mostly white-color workers. Results showed that there were no significant relationships between benevolent sexism and participants' perception of ambiguous SH forms in either sample. Hostile sexism had small negative correlations with perceiving the composite ambiguous forms of SH, sexual hostility, and insinuation of interest; while it had no correlation with sexist hostility in the women sample. It had a small significant negative correlation with sexist hostility in the men sample. Conservatism had a significant negative correlation with perceiving only sexist hostility amongst women. Uncertainty avoidance had a significant positive but small correlation with perceiving sexual hostility as a form of SH amongst women. Amongst men there were no associations between conservatism and uncertainty avoidance with perceiving ambiguous forms of SH. Finally, there were no significant associations between SH related organizational climate and ambiguous SH forms for either sample. Results of exploratory analyses showed that perceiving sexual hostility was correlated with a preference for reporting to authorities and avoiding the harasser as coping mechanisms; while perceiving sexist hostility correlated with an inclination towards reporting to authorities and not avoiding the harasser.