Üniversite öğrencilerinde duygusal yeme davranışının günlük enerji ve besin öğeleri alımı ve dağılımına etkisi
The effect of emotional eating behavior on daily energy and nutrient intake and distribution in university students
- Tez No: 593410
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma, duygusal yeme davranışının üniversite öğrencilerinde günlük enerji ve besin öğesi alımına ve dağılımına etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, İstanbul'da bir üniversitede okuyan ve çalışmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden 341 öğrenci ile yürütülmüştür. Demografik özelliklerini, sağlık ve beslenme durumlarını, yeme davranışlarını (Revize Edilmiş Üç Faktörlü Yeme Anketi (TFEQ-R21) ve Hollanda Yeme Davranışı Anketi (DEBQ)) ve besin tüketim durumlarını sorgulayan anket öğrencilere yüz yüze görüşme yöntemiyle uygulanmıştır. Çalışmanın örnekleminin %80'ini kız öğrenciler oluşturmaktadır. Yaş ortalaması 22,15 ± 2,12 yıl ve beden kütle indeksi (BKİ) ortalaması erkek öğrencilerde 23,98 ± 2,71 kg/m2, kız öğrencilerde 21,75 ± 3,51 kg/m2'dir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the effect of emotional eating behavior on daily energy and nutrient intake and distribution in university students. The study was carried out with 341 students who studied at a university in Istanbul and accepted to participate in the study voluntarily. Students were administered by the questionnaire that included demographic characteristics, health and nutritional status, eating behaviors (Revised Three-Factor Eating Questionnaire (TFEQ-R21) and Dutch Eating Questionnaire (DEBQ) and food consumption status face-to-face interview method. 80% of the students who participated in this study are female and 20% are male students. The mean age was 22.15 ± 2.12 and the mean BMI was 23.98 ± 2.71 in male and 21.75 ± 3.51 in female students.