Kurum imaj algısı ve hastaneye geliş nedenlerinin hastalar ve çalışanlar gözünden değerlendirilmesi: Bir özel hastane örneği
Corporate image perception evaluation of hospitalization in the eyes of patients and employees: An example of private hospital
  1. Tez No: 593424
  2. Yazar: ÖZGÜL YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLFER BEKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma, olumlu kurumsal imajı oluşturan bileşenlerin hastalar ve çalışanlar tarafından nasıl algılandığını, hastaneye gelen hastalar ve hastane çalışanlarının kurumsal imaj algı düzeyleri arasında bir farkın olup olmadığını, çalışanların bu kurumda neden çalıştığını ve hastaların hastaneye geliş nedenlerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu araştırma, hasta ve çalışanların kurumsal imaj algılarının belirlenmesi amacıyla, tanımlayıcı ve kesitsel olarak anket yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Örneklemini İstanbul ili sınırları içinde faaliyet gösteren özel bir hastanede kolayda gelişigüzel yöntemle seçilen ve anket uygulamayı kabul eden 519 çalışan ve 323 hasta olmak üzere toplam 842 kişi oluşturmuştur. Veri toplama formu demografik bilgiler, hastaneye geliş nedenleri ve kurumsal imaj ölçeğinden oluşmaktadır. Kurum imajını belirlemek için kullanılan ölçek 2 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kurumu tanımlayıcı sıfatlara ilişkin 10 ifade, ikinci bölümde ise kurumsal imajı oluşturan faktörler (fiziksel, iletişim, kalite, sosyal sorumluluk faktörleri) ile ilgili 26 soru yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is detremine how the components that create a positive image are perceived,whether there is a difference between levels of corporate image perception of employees and patients as well as reasons why employees work in the institution and the arrival reasons of patients. The survey is conducted as descriptive and cross-sectional in order to determine the corporate image perception of employees and patients. The survey is applied to 842 people that composed of 519 employees and 323 patients. Those volunteer participants are chosen randomly from a private hospital in İstanbul. Data collection from is consisted of demographic information, reasons of arrival to hospital and scale of corporate image. The scale that is used to determine corporate image hass two sections. First section has ten descriptive phrase about the institution. Second section has 26 questions about corporate image factors (which are physical, communication, quality and social responsibility) Although, perception of corporate identity and image of employees and patients is found to be high, perception of patients is significantly and statistically higher than employee's. Considering the reasons of choosing the hospital,%37.46 in terms of employees,the doctors rank first.%32.69 in terms of patients,the technology of hospital rank number two, %28.94 in terms of employees the name of institution itself rank number two. Health care in private hospital is required to improve consistently in order to create a positive corporate image by meeting expectations of internal and foreign customers. It's possible to be preferred and privileged institution as long as comprising components that create a positive image.