Sinema filmlerindeki muhasebeci karakterlerin kişilik özellikleri: Holywood filmleri incelemesi
Personality characteristics of accountant characters in motion picture films - Investigation of Holywood films
- Tez No: 593481
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMA AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İşletme, Performing and Visual Arts, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Muhasebe mesleğinin insanlık tarihi kadar eski olduğu ve tarihin her döneminde çeşitli isimler altında muhasebecilere büyük görevler düştüğü bilinmektedir. İşletmelerin paydaşlarına hizmet sunan bu meslek grubundan beklentiler yaptıkları işin önemi sebebiyle oldukça yüksektir. Bununla birlikte düzenli, pratik, zamanı iyi yöneten, ikna kabiliyeti yüksek, uyumlu ve gelişime açık kişilerin muhasebecilik mesleğinde başarılı olacağı konusunda bir ortak kabul de bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı sinema filmlerinde yer alan muhasebeci karakterlerin, senaristlerin gözünde nasıl kişilik özelliklerine sahip olduklarının belirlenmesidir. Bu bağlamda Hollywood sinemasına ait, başrol oyuncularından birinin muhasebeci bir karakteri canlandırdığı 14 film görsel analiz yardımıyla incelenmiştir. Çalışmada materyal olarak sinema filmlerinin kullanılmasının sebebi, sinemanın toplumla önemli etkileşimlere sahip bir araç olmasıdır. Söz konusu filmlerdeki 14 muhasebeci karakterin kişilikleri; kişilik modelleri (beş faktör kişilik ve A tipi ve B tipi kişilik modeli), kişiliğin karanlık yönü (narsisizm, Makyavelizm ve psikopati) ve kişilik bozuklukları kapsamında ele alınmıştır. Yapılan incelemeler sonucunda filmlerde yer alan muhasebeci karakterlerin çoğunlukla B Tipi kişilik modeline yakın: sessiz, sakin, sorumluluk sahibi ve uyumluluk eğilimi yüksek kişiler olduğu belirlenmiştir. Bu durum toplumsal hayatı resmeden filmlerde yer alan karakterlerin, senaristler vasıtasıyla hem kişilik bakımından hem de icra ettikleri meslek bakımından toplum tarafından nasıl algılandıklarının önemli bir göstergesidir.
Özet (Çeviri)
It is known that the accounting profession is as old as the history of humankind and the accountants have great responsibilities under various names in every period of history. Expectations from this occupational group that provides services to the stakeholders of the enterprises are quite high due to the importance of their work. However, there is also a common acceptance that regular, practical, time-consuming, persuasive, harmonious and progressive individuals will be successful in the profession of accountancy. Summary The aim of this study is to determine the characteristics of the accountant characters in cinema films and their personality characteristics in the eyes of screenwriters. In this context, ten films of Hollywood cinema, in which one of the leading actors acted as an accountant character, were examined with the help of visual analysis. The reason why cinema films are used as materials in the study is that cinema is a tool with important interactions with society. The personalities of ten accountants in these films; personality patterns (five factor personality and personality type A and type B personality), dark side of personality (narcissism, Machiavellianism and psychopathy) and personality disorders are discussed. As a result of the examinations, it was determined that the accountant characters in the films were mostly close to the Type B personality model (9 film characters): quiet, calm, responsible and high tendency. In this case, the characters in the films depicting the social life, It is an important indicator of how they are perceived by society by means of screenwriters both in terms of personality and in terms of the profession they perform.