Sağlık çalışanlarının hizmetkâr liderlik algılarının lider-üye etkileşimi ve örgütsel güven üzerine etkisi
The effect of service leading perceptions of health employees on leader - member interaction and organizational relationship
- Tez No: 593482
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLFER BEKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Hizmetkâr liderlik modeli modern liderlik anlayışlarından biridir ve günümüzün rekabet yoğun koşullarında işletmelerin devamlılığını sağlayabilmeleri adına yönetim kademesi tarafından tercih edilen yöntemler arasındadır. İşletmeler açısından lider, lider üye etkileşimi ve örgütsel güven gibi kavramlar birbiri ile bağlantılı ve önemli kavramlardır. Çalışmada kavramların birbirleri üzerindeki etkilerine değinilerek örgütsel güvenin sağlanmasında ne gibi bir fayda sağladıklarının altı çizilmiştir. Bu araştırmada, sağlık çalışanlarının hizmetkâr liderlik algılarının lider-üye etkileşimi ve örgütsel güven üzerine etkisini tespit etmek için Liden vd. (2015:256) tarafından geliştirilen“Hizmetkâr Liderlik Ölçeği”, Scandura ve Graen (1984:430) tarafından geliştirilen“Lider Üye Etkileşimi Ölçeği”ve Brashear, Manolis, Brooks (2005:247) tarafından geliştirilen“Güven Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışmada ülkemizde faaliyet gösteren özel bir sağlık grubunda 399 kişiye anket uygulaması gerçekleştirilmiş, çalışanların hizmetkâr liderlik algıları, lider üye etkileşimleri ve örgütsel güven düzeyleri ölçümlenmiştir. Bu sonuçlarda hizmetkâr liderlik algısının lider üye etkileşimini pozitif yönde etkilediği ve güçlü olduğu belirlenmiştir (B= 0,87, t=31,05, r=0,837, p=0,00).Lider üye etkileşimindeki değişimin %70,8 'inin hizmetkâr liderlik algısı tarafından açıklandığı belirlenmiştir (R2=0,708). Hizmetkâr liderlik algısının örgütsel güveni de pozitif yönde etkilediği ve güçlü olduğu belirlenmiştir (B= 0,91, t=28,05, r=0,791, p=0,00). Örgütsel güvendeki değişimin % 66,5'inin hizmetkâr liderlik algısı tarafından açıklandığı belirlenmiştir (R2=0,665). Elde edilen bulguların sonuçları değerlendirildiğinde liderlerin hizmetkâr liderlik algısının ve lider-üye etkileşiminin örgütsel güven düzeyinin yüksek olmasına katkı sağlaması nedeniyle sağlık yöneticilerinin kurum politikalarını ve çalışan etkileşimlerini gözden geçirmelerinin uzun vadeli ve etkin işleyen bir örgüt yapısının korunmasında pozitif etki sağlayacağı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The servant leadership model is one of the modern approaches to leadership and is one of the methods preferred by the management level in order to ensure the continuity of enterprises in today's competitive conditions. In terms of enterprises, concepts such as leader, leader member interaction and organizational trust are interrelated and important concepts. In this study, the effects of the concepts on each other are emphasized and what kind of benefit they provide in providing organizational trust is underlined. In this study, to determine the effect of servant leadership perceptions of health workers on leader-member interaction and organizational trust, Liden et al. (2015: 256),“Servant Leadership Scale”, Scandura and Graen (1984: 430)“Leader Member Interaction Scale”and "Confidence Scale Br developed by Brashear, Manolis, Brooks (2005: 247). In this study, 399 people were surveyed in a private health group operating in our country and servant leadership perceptions, leader member interactions and organizational trust levels were measured. In these results, it was determined that servant leadership perception positively influenced and influenced leader member interaction (B = 0.87, t = 31.05, r = 0.837, p = 0.00). 70.8% of the change in leader member interaction was leadership perception (R2 = 0.708). It was determined that the perception of servant leadership also positively affected organizational trust and was strong (B = 0.91, t = 28.05, r = 0.791, p = 0.00). It was determined that 66.5% of the change in organizational trust was explained by servant leadership perception (R2 = 0.665). When the results of the findings were evaluated, it was seen that health managers' review of corporate policies and employee interactions would have a positive effect on maintaining a long-term and effective organizational structure, since the servant leadership perception of the leaders and leader-member interaction contributed to the high level of organizational trust.