Global public diplomacy
Küresel kamu diplomasisi
  1. Tez No: 593521
  2. Yazar: VİLDAN AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY FIRAT TANRISEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu tez, devletlerin dış politika faaliyetleriyle ilgili kendi çıkarlarına olan ilgilerini elde etmek istediklerinden, ulusal ve küresel düzeyde kamu diplomasisi politikalarını sürdürdüklerini savunmaktadır. Bu argümanı tartışmak için tez, kamu diplomasisinin farklı şekilde uygulandığı çeşitli durumları araştırmayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Çin ve Türkiye vakaları analiz edilmiştir. Tez, devletlerin, özellikle dış politika faaliyetlerini haklı çıkarmak zorunda kaldıklarında, ulusal ve güvenlik çıkarlarını teşvik etmek için kamu diplomasisini dış politika aracı olarak kullanma eğiliminde olduklarını göstermektedir. Bu tez altı ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm giriş bölümüdür. Aşağıdaki bölümlerin her birinde sırasıyla ABD, Britain, China ve Türkiye vakaları kamu diplomasileri ile ilgili olarak tartışılmaktadır. Ve son olarak altıncı bölüm sonuç bölümüdür.
Özet (Çeviri)
This thesis argues that states pursue public diplomacy policies at the national and global levels since they seek to achieve their own diverse self-interests regarding their foreign policy activities. In order to discuss this argument, the thesis seeks to explore various cases in which public diplomacy is practiced differently. In this respect, the cases of the United States of America, Britain, China, and Turkey have been analyzed. The thesis demonstrates that states increasingly tend to use public diplomacy as a foreign policy tool in order to promote their national interests especially when they have to justify their foreign policy activities. This thesis has six main chapters. The first chapter is the introduction. In each of the following chapters, the cases of the US, Britain, China and, Turkey are discussed in relation to their public diplomacy, respectively. And, finally, the sixth chapter is the conclusion.