Kamu diplomasisi ve ülke imajı bağlamında global araştırma eğilimlerinin bibliyometrik ağ haritalanması ile incelenmesi
Examining global research trends in the context of public diplomacy and country image with bibliometric network mapping
  1. Tez No: 976080
  2. Yazar: MEDİNE DELAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM OKUMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
Özet
Diplomasi, devletlerarası ilişkileri antlaşmaları yapan devletleri temsil etme görevini ifade eder. Diplomasi kavramı geçmişten günümüze kadar pek çok değişim ve dönüşüm geçirmiş bu sürece paralel diplomatik ilişkilerde kullanılan araçlara yenileri eklenmiş ve politikayı şekillendiren aktörler de bir değişim meydana gelmiştir. Küreselleşen günümüz dünyası pek çok yeni kavramın ülkeler için önemli hale gelmesini sağlamıştır. Uluslararası halkla ilişkiler, kamu diplomasisi, imaj gibi kavramlar bu kavramlardan yalnızca birkaçını oluşturmaktadır. Söz konusu kavramlardan kamu diplomasisi, halkla ilişkiler uygulamaları ülkelerin imaj algılarını da etkileyeceği, son yıllarda dünya üzerinde geleneksel kamu diplomasisi anlayışının aksine yeni diplomasi anlayışının ülkelerin imaj oluşumunda önemli etkene sahip olduğu görülmektedir. Ülke İmajının kamu diplomasisi aracılığıyla güçlendirilmesiyle birlikte dış kamuların zihninde daha olumlu bir imaj oluşumu sağlanabilmektedir. Bu güçlü imaj sayesinde ise ülkeler diğer ülkelerle olumlu ilişkiler geliştirebilir ve olası bir olumsuz durum daha düşük zararla atlatılmaktadır. Bu çalışmada, kamu diplomasisi ve ülke imajı anahtar kelimeleri kullanılarak, 2000 yılı ile 2025 yılları arasında yapılmış olan Web of Science ve Ulusal Tez Merkezi veri tabanında bulunan çalışmaların bibliyometrik analizi gerçekleştirilmiştir. Bibliyometrik analiz ile ülke imajı ve kamu diplomasisi konusu ile ilgili yapılan çalışmaların bir düzen içerisinde elde edilerek ve genel çerçeve içerisinde bir bakış sağlanması amaçlanmaktadır. Araştırmanın analizi kapsamında VOSviewer programı kullanılmıştır. Web Of Science veri tabanından alınan veriler VOSviewer programına aktarılarak analiz edilmiştir. Programa aktarılmasından sonra ağ haritalanması uygulanmıştır. Ulusal Tez Merkezi veri tabanından erişilen lisansüstü tezlerin ise; tezlerin türü, erişilebilirlik durumu, yazıldıkları diller, yayımlandıkları yıllar, sayfa sayısı, yayımlandıkları ana bilim dalı, yayımlandıkları üniversite, danışman unvanı ve veri toplama teknikleri olmak üzere dokuz başlık altında analizi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Diplomacy refers to the duty of representing the states that make agreements on interstate relations. The concept of diplomacy has undergone many changes and transformations from past to present. In parallel with this process, new tools have been added to the tools used in diplomatic relations and a change has occurred in the actors shaping the policy. Today's globalizing world has made many new concepts become important for countries. Concepts such as international public relations, public diplomacy, and image are just a few of these concepts. Among the concepts in question, public diplomacy and public relations practices will also affect the image perception of countries, and in recent years, it is seen that the new understanding of diplomacy, unlike the traditional understanding of public diplomacy in the world, has an important factor in the image formation of countries. By strengthening the country's image through public diplomacy, a more positive image can be created in the minds of external publics. Thanks to this strong image, countries can develop positive relations with other countries and a possible negative situation is overcome with less damage. In this study, bibliometric analysis of the studies in the Web of Science and National Thesis Center database, conducted between 2000 and 2025, was carried out using the keywords public diplomacy and country image. With bibliometric analysis, it is aimed to obtain an overview of the studies on the country's image and public diplomacy in an orderly manner and within the general framework. VOSviewer program was used within the scope of the analysis of the research. Data taken from the Web Of Science database were transferred to the VOSviewer program and analyzed. After it was transferred to the program, network mapping was applied. Postgraduate theses accessed from the National Thesis Center database are; The analysis was carried out under nine headings: the type of the theses, their accessibility, the languages they were written in, the years they were published, the number of pages, the department they were published in, the university they were published in, the title of the advisor and data collection techniques.