Optimal hospital admission control of two multi-server loss queues in series
Seri halde iki kuyruktan oluşan bir hastanenin hasta kabul kontrolü
  1. Tez No: 593533
  2. Yazar: FEHMİ MERT GÜREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EGEMEN LERZAN ÖRMECİ ALİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Tıpta ya¸sanan geli¸smelere paralel olarak insan ya¸samının uzaması, yo˘gun bakıma ihtiyacı olan hastaların sayısını arttırmaktadır. Kritik bakım maliyetleri hastane masraflarının %13,4'¨un¨u kapsamaktadır ve ABD'nin gayri safi yurti¸ci hasılatının %0,66'sını olu¸sturmaktadır. Bu harcamalara ra˘gmen, yo˘gun bakım ¨unitelerinin %90'ı yeterli kapasiteye sahip de˘gildir. Bu ¸sartlar altında, yo˘gun bakım ¨unitelerinin ¸co˘gu y¨uksek doluluk oranları ile kar¸sıla¸smaktadır. Bu y¨uksek doluluk oranları, yo˘gun bakıma ihtiyacı olan ki¸silerin reddedilmesine ve ¨ol¨um risklerinin artmasına sebep olmaktadır. Verimli bir kabul kontrol politikası, servis s¨ureci kalitesini ¨onemli ¨ol¸c¨ude arttırabilir. Buara¸stırmada, yo˘gun bakım ¨unitelerini ve bunlara e¸slik eden servisleri seri ¸sekilde temsil eden iki Markov karar s¨ureci modeli incelenmi¸stir. ˙Iki model de iki tip hastadan olu¸smaktadır. Bu hastalar yo˘gun bakım hastaları ve ko˘gu¸s hastalarıdır. Model1'de bloklanan hastalar servis g¨ormeye devam ederken, Model-2'de bu hastalar yatak bo¸salana kadar beklemektedirler. Bu iki modeli kullanarak, servisler ve yo˘gun bakım ¨uniteleri arasındaki etkile¸simin optimal kabul politikalarına etkisini anlayabiliriz. Tercih edilen sınıf, uygun bir yatak bulundu˘gunda kabul edilen bir hasta grubudur. Tercih edilen sınıfların varlı˘gı i¸cin belirli ¨ozel ¸sartlar sa˘glanmalıdır. Bu ¸calı¸smada, her iki model i¸cin de bir hasta tipinin tercih edilen tip olması i¸cin gerekli ¸sartlar sunulmu¸stur. En son olarak, modellerin ¨ozelliklerini g¨ostermek i¸cin sayısal bir analiz sunulmu¸stur. Model-1'in operasyon sonrası hasta olarak adlandırılan yeni bir hasta tipini i¸ceren bir varyasyonu, bu yeni hasta tipinin sistem ¨uzerindeki etkilerini g¨ozlemlemek amacıyla sayısal analiz b¨ol¨um¨unde sunulmu¸stur.
Özet (Çeviri)
The prolongation of human life in parallel with the developments in medicine increases the number of patients who need intensive care. Costs of critical care medicine are 13.4% of hospital costs and 0.66% of the gross domestic product in United States. Despite these expenditures, 90% of intensive care units do not have enough capacity. Under these circumstances, most intensive care units face high occupancy rates. These high occupancy rates might cause people in need of intensive care to be rejected and increase the risk of mortality. An efficient admission control policy may enhance the service processes significantly. In this research, two Markov decision process models which represent intensive care units and related wards in tandem are provided. Both models consist of two types of patients who are intensive care unit and ward patients. In model-1, recovery process of patients who are blocked in the ICU due to lack of available beds in the ward continues, while in model-2 this process is assumed to stop till there is an available bed in the ward. Using these models, the effects of the interaction between wards and intensive care units on optimal admission policies can be understood. Preferred class is a group of patients who are always admitted when there is an available bed. Certain special conditions must be met for the existence of preferred classes. I present sufficient conditions for each patient type to be preferred in both models. At the end, numerical analyses are presented to demonstrate the characteristics of the models. A variation of model-1 is also included in the numerical analysis to observe the effect of an additional type of patients, called post-operational patients, on the system.