Öğretim elemanlarının sendikal tutum ve bağlılıkları: Yalova Üniversitesi örneği
Unionist attitudes and loyalty of the lecturer: Yalova University sample
  1. Tez No: 593615
  2. Yazar: SONER TAŞOVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET CÜNEYT ARMAĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Education and Training, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Türkiye' de sendikalar günümüzün en fazla üyeye sahip sivil toplum kuruluşları arasında yer almaktadırlar. Doğaldır ki bu kadar büyük teşkilatların yönetilmesi, üyelerinin sendikal tutum ve bağlılıklarını artırabilmesi çok boyutlu iletişim ve profesyonel bir yönetişim süreci çerçevesinde yürütülmelidir. Birçok kurum ve kuruluşta teşkilatlanması bulunan sendikalar, bünyelerinde birçok meslek erbabını da barındırmaktadırlar. Kamuda bulunan yüzlerce unvanda sendikalardan farklı beklenti içerisindedirler. Genel olarak sendikalar çalışanların ekonomik ve sosyal hak ve çıkarlarının korunması ve geliştirilmesi gayesiyle kurulmuş olsalar da, icraatlarına ek olarak gündeme ilişkin birçok eylemler ve organizasyonlarda gerçekleştirmektedirler. Bu yönüyle çalışanlarca bazen olumlu bazen de olumsuz karşılanan icraatlarıyla gündemde kalmaya devam etmektedirler. Özellikle toplu iş sözleşmeleri süreçlerinden çıkan sonuçlar, sendika temsilcilerinin tutum ve davranışları, yereldeki sorunlara yönelik çözüm odaklı olup olmadıkları üyelerce tartışılmaktadır. Üyelerin kişisel değer yargıları, cinsiyeti, yaşı, eğitim düzeyi, çalışma şartları, sendikal geçmişleri, çalıştıkları sektör türü, siyasi veya dini eğilimleri, sendika temsilcileri veya üyeleriyle kurmuş oldukları diyaloglar, sendikadan beklentilerinin karşılanma durumu, sendikal algıları gibi faktörler üyeliklerinin devamında ve sendikaya bağlılıklarında önemli unsurlardır. Yine sendikal bağımlılığı ülkenin içinde bulunduğu ekonomik ve sosyal durumdan, sendikal örgütlenmeler için tanınan yasal haklardan ve örgüt içi dinamiklerden bağımsız düşünmemek gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In Turkey, unions are among these which have most members with non-governmental organizations. It is natural that the management of such large organizations should be carried out within the framework of multimentional communication and professional governance process to increase the members union strance and loyality. The unions which have many institutions and organizations, and also many professionals in their organizations.Hundreds of positions in public have different expectations from unions. Generally unions are founded on the protection and development of the economic and social rights. In additon to their activities, they carry out many actions and organizations related to agenda.In this way, the unions continue to be on the agenda by employees with their positive and sometimes negative actions. Particularly, the outcomes of the collective agreement process, the attitues and behaviours of union representities are discussed whether they are focused on solutions to the local problems or not. The personal values, gender, age, level of education, working conditions, union histories, type of sector they work, political or religious tendencies, dialogue with union represnatatives or members, union expactations, union perseptions of the members factors are important factors in the continuation of the membership and union commitment. Also, it is necessary to think independently of the economic and social situation in which the trade union dependency country lies, regardless of the legal rights recognized for trade union organizations and the dynamics within the organization.