XIX ve XX. yüzyıllara ait Ermenice derleme şiir kitaplarında Türk imgesi
Turkish image in armenian poetry collection books in the XIX. and XX. centuries
  1. Tez No: 593638
  2. Yazar: ERCAN CİHAN ULUPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN KARACA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kafkas Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ermeni Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
“XIX ve XX. Yüzyıllara Ait Ermenice Derleme Şiir Kitaplarında Türk İmgesi”başlıklı doktora tez çalışmamızda Ermeni kültüründe“öteki”olarak yaratılan Türk imgesinin derleme şiir kitaplarına yansıması tarihsel bir perspektife dayanarak incelenmiştir. Çalışmamızın amacı Ermeni kültüründe Türk imgesinin yaratılma sürecini derleme şiir kitapları özelinde araştırmak ve konuyla ilgili örnek sunmak için belirlediğimiz şiirleri metne bağlı analiz yöntemiyle incelemek olmuştur. Tezimizin birinci bölümünde imge yaratma süreçleri ve imge yaratma süreçlerinde ideoloji ve söylemin rolü irdelenmiştir. Bu bölümde Türkiye'de“imge”,“Türk/Türkiye imgesi”konusunda yapılan akademik çalışmalara yer verilmiştir. Ayrıca Ermenistan'da Türk imgesi üzerine yapılan araştırmalar hakkında da genel bilgiler sunulmuştur. Tezimizin ikinci bölümünde Ermeni kültüründe Türk imgesini oluşturan tarihsel arka plan araştırılmış ve dört döneme ayrılarak incelenmiştir: I. Dönem (1018-1790), II. Dönem (1790-1920), III. Dönem (1920-1991), IV. Dönem (1991'den günümüze). I. Dönem, Ermeni kültüründe Türk imgesinin oluşum evresi; II. Dönem, Türk imgesinin gelişim evresi olarak değerlendirilmiştir. III. Dönemde Türk imgesinin Sovyet sınırlarında gizli bir milliyetçilik ve Sovyet ideolojisi çerçevesinde yaratıldığı, Sovyet sınırları dışında milliyetçi ideoloji ile şekil aldığı tespit edilmiştir. IV. Dönem'de ise Türk imgesini şekillendiren başat ideolojinin milliyetçilik olduğu görülmüştür. Analiz bölümünde, 1830-1920 yılları arasında basılan 18 derleme şiir kitabı, 1920'lerden sonra da 10 derleme şiir kitabı tespit edilerek“öteki”imgeleri ve Türk imgesi bağlamında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study“Turkish Image in Armenian Poetry Collection Books in the XIX. and XX. Centuries”, Turkish image, that has been represented as“other”, has been explored in poetry collection books via adopting a historical perspective. The study aims to follow the trock of creation process of Turkish image in Armenian culture by focusing on poetry collection books through several poems which were chosen as suitable samples and were analyzed via text-based analysis method. The first chapter presents a detailed account of image creation processes and influence of ideology and discourse on these processes. This chapter is comprised of academic studies conducted on“image”and“Turkey/Turkish image”. Moreover, a general account of research carried out in Armenia about Turkish image. The second chapter of this study covers the findings about historical background shaping the Turkish image in Armenia by relating the information with four different periods namely: 1st Period (1018-1790), 2nd Period (1790-1920), 3rd Period (1920-1991), 4th Period (1991 to present). Accordingly, the 1st Period corresponds to the formation phase of Turkish image in Armenian Culture while the 2nd Period is tought to represent the developmental phase of this image. For the 3rd Period, it was seen that Turkish image was created around a hidden framework of nationalism and Soviet ideology within the Soviet borders while outside these borders it has been mainly shaped via a nationalist ideology. In the analysis about the 4th Period it was noticed that the dominant ideology shaping the Turkish image was nationalism. In the analysis chapter, 18 poetry collection books published between the years of 1830 - 1920 along with 10 other poetry collection books appeared after 1920 have been exmined around the images of“other”images and Turkish image.