Mamografide radyasyon doz tayini
Radiation dose determination in mammography
  1. Tez No: 593666
  2. Yazar: ŞEYDA AŞCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİR GÜNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Günümüzde tıbbi görüntüleme teknolojileri gelişen teknoloji ile beraber değişim ve gelişim göstermektedir. Sağlık alanında radyasyonun kullanımı tanı ve tedavi olmak üzere iki şekilde gerçekleşmektedir. Bunlardan tanı amacıyla kullanılan iyonize ve iyonize olmayan radyasyon hastanın anatomik ve fizyolojik görüntüsünü elde ederek problemli doku veya organın tespiti için kullanılmaktadır. Radyoterapi ise tedavi amacıyla tıpta yerini almaktadır. Tanısal radyolojinin röntgen, bilgisayarlı tomografi (BT), manyetik rezonans (MRG), ultrasonografi (USG) ve mamografi gibi yöntemleri vardır. Bu yöntemlerden biri olan mamografi yumuşak doku kontrastının yüksek olması amaçlanarak düşük dozda X ışını kullanıp memedeki yapısal değişiklikleri göstermekte, yumuşak dokuların incelenmesine olanak sağlamaktadır. Meme kanserini tüm görüntüleme ve tanı yöntemleri içinde en iyi saptayabilmesi açısından mamografi günümüzde çok önemli bir yere sahiptir. Bu tez çalışmasında, hastanelerde meme kanserinin görüntülenmesi ve tanısında yaygın olarak kullanılan mamografi ünitelerindeki çekimler esnasında hastaların aldığı glandüler doz ve eşdeğer doz oranları deneysel olarak ölçülmüştür. Deneysel ölçümlerin yanı sıra çekimler esnasında hastanın özellikleri ve mamografi cihazının parametreleri kullanılarak glandüler doz teorik olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, medical imaging technologies are changing and developing together with developing technology. The use of radiation in the field of health is realized in two ways as diagnosis and treatment. Ionized and non-ionized radiation used for diagnostic purposes is used to detect the problematic tissue or organ by obtaining anatomical and physiological image of the patient. Radiotherapy takes its place in medicine for treatment purposes. Diagnostic radiology includes x-ray, computed tomography (CT), magnetic resonance (MRI), ultrasonography (USG) and mammography. Mammography, one of these methods, aims to provide high soft tissue contrast and shows the structural changes in the breast by using low dose X-ray and allows examination of soft tissues. Mammography has a very important place today for the best detection of breast cancer among all imaging and diagnostic methods. In this study, glandular dose and equivalent dose rates were measured experimentally in mammography units which are frequently used for imaging and diagnosis of breast cancer in hospitals. In addition to the experimental measurements, the glandular dose was theoretically calculated using the patient's characteristics and the parameters of the mammography device during the shootings.