Implementing real-time data analytics methods for predictive manufacturing in oil and gas industry: From the perspective of Industry 4.0
Petrol ve gaz sektöründe tahmine dayalı üretim için gerçek zamanlı veri analitiği yöntemlerinin uygulanması: Endüstri 4.0 perspektifi
  1. Tez No: 593685
  2. Yazar: YİĞİT YELDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TEOMAN PAMUKCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Mühendislik Bilimleri, İşletme, Science and Technology, Engineering Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
İstatistik ve bilgisayar bilimlerindeki gelişmelerle birlikte dijitalleşme, imalat şirketleri için daha önemli hale geldi. Bilgi teknolojileri alanında kaydedilen ilerleme sayesinde, tüm üretim sistemlerinin, karar verme sürecini en iyi şekilde yönetebilmesi amacıyla dijital olarak veri alışverişinde bulunarak birbiriyle iletişim kurması mümkün olmuştur. Bazı çalışmalar, tam otomasyona dayalı üretim süreçlerinin, şirketlerin gelecekte hayatta kalabilmeleri açısından zorunlu olacağını göstermektedir. Alan uzmanlarına göre, Büyük Veri ve Nesnelerin İnterneti'ni kapsayan yeni sanayi devrimi, Endüstri 4.0 olarak bilinen bir dijital üretim süreci olacak. Bu devrim sürecinde, bilgisayarlar üretim alanında konumlanmış dijital bileşenlerden toplanan verileri analiz edebilir ve en uygun aksiyonu otomatik olarak alabilir. Bu çalışma dahilinde Endüstri 4.0 teknolojileri ve bu teknolojilerin petrol ve gaz sektörüne olan katkısı hakkında kapsamlı bir inceleme yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the recent developments in statistics and computer science, digitalization has become more important for manufacturing companies. Thanks to the progress made in the area of information technologies, it has become possible for all production systems to communicate with each other by transmitting and receiving data digitally in order to manage the decision-making process in the best manner. Several studies suggest that production processes that are based on full automation will be compulsory for companies to survive in the future. According to field experts, the new industrial revolution which covers Big Data and the Internet of Things will be a process of digital manufacturing, known as Industry 4.0. In this revolution process, computers can analyze the data collected from the digital components placed in the production area and decide the best action to take automatically. This study conducts a comprehensive review of Industry 4.0 technologies and the contribution of these technologies to the oil and gas sector.