Özel eğitim okul ve sınıflarında branş derslerinin yürütülmesinde özel eğitim ve branş öğretmenleri arasındaki iş birliği çalışmalarının incelenmesi
Investigation of collaboration studies between special education and branch teachers in conducting branching courses in special education schools and classes
- Tez No: 593686
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYLEM DAYI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmanın amacı özel eğitim okul ve sınıflarında branş derslerinin yürütülmesinde özel eğitim ve branş öğretmenleri arasındaki iş birliği çalışmalarını öğretmen görüşlerine göre incelemektir. Araştırmada nitel araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu özel eğitim okul ve sınıflarında çalışan özel eğitim öğretmenleri ile birlikte çalıştıkları görsel sanatlar, beden eğitimi ve spor, müzik ve din kültürü ve ahlak bilgisi branş öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri özel eğitim ve birlikte çalıştıkları branş öğretmenleri ile ayrı ayrı yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Analizler sonucunda, branş derslerinin yürütülmesinde özel eğitim ve branş öğretmenlerinin aralarında iş birliği olduğunu düşündükleri, bununla birlikte öğretmenlerin iş birliği algılarının farklılık gösterdiği, öğretmenler arasındaki iş birliği çalışmalarının, rol paylaşımı, hesap verilebilirlik, sürdürülebilirlik gibi iş birliği prensiplerini tam olarak sağlamadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the cooperation between special education and branch teachers in conducting branch courses in special education schools and classes according to the opinions of teachers. The study is based upon qualitative research design. The study group consists of teachers of visual arts, physical education, music and religious education and moral lessons with special education teachers working in special education schools and classes. The data of the study were collected by conducting semi-structured interviews with special education and branch teachers. The method of content analysis was utilized in the analysis of data. In the end of these analysis, it was seen that they think that there is collaboration in conducting the branch courses, however, teachers perceptions of the collaboration differ, and the collaboration between teachers does not fully provide the principles of collaboration like, role sharing, accountability, sustainability.