Yüksek mukavemetli çeliklerin yapısal testi ve nümerik analizi
Structural tests and numerical analysis of high strength steels
  1. Tez No: 593694
  2. Yazar: HASAN HACIOSMANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN SEVİLGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Yüksek mukavemetli çelikler, günümüzde bir çok alanda kullanılmaktadır. Zırh çelikleri olarak da bilinen bu malzemelerin davranışlarını incelemek için nümerik analizlere başvurulmaktadır. Bu çalışmada, yüksek mukavemetli çelik malzemenin, dinamik yükler altındaki davranışları nümerik analizler kullanılarak incelenmiştir. Nümerik analiz yaklaşımlarının doğrulanması için test çalışmaları yapılmıştır. Bunun için sürdürülebilir testler yapılabilecek bir test aparatı geliştirilmiş ve analiz çalışmaları ile aynı sınır şartlarına sahip olacak şekilde testler yapılmıştır. Son olarak nümerik analizlerin sonuçları ile test sonuçları karşılaştırılmış ve değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
High strength steels are used in many fields today. Numerical analyzes are used to examine the behavior of these materials. These materials also known as armor steels. In this study, the behavior of high strength steel material under dynamic loads was investigated using numerical analysis. Test studies were conducted to verify numerical analysis approaches. For this purpose, a test apparatus has been developed for sustainable tests and tests have been carried out with the same boundary conditions as the analysis studies. Finally, the results of numerical analyzes and test results were compared.