Floroiyonofor grubu içeren komplekslerin sentezi
Synthesis of complexes containing fluoroionophore group
- Tez No: 593695
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELMA YILDIRIM UÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada; 2,4-dihidroksibenzaldehit bileşiğinden çıkılarak N,N'-Bis(2,4-dihidroksibenziliden)fenilen-1,2-diamin Schiff bazı sentezlendi. Schiff bazının 2-kloro-N-(naftalen-1-il)asetamit floroiyonofor grubu ile reaksiyonundan yeni bir ligand ve bu ligandın Co(II), Ni(II), Cu(II), Zn(II), Hg(II) kompleksleri sentezlendi. Elde edilen bileşiklerin yapıları FT-IR, elementel analiz, 1H-NMR, UV-Vis, SEM-EDX, ve TGA yöntemleri ile aydınlatıldı. Florometri ile ligand ve komplekslerin floresans davranışları incelendi. Manyetik süssebtibilite ile Co(II), Ni(II) ve Cu(II) komplekslerinin geometrileri belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study; N,N'-Bis(2,4-dihydroxybenzylidene)phenylene-1,2-diamine Schiff base was synthesized from 2,4-dihydroxybenzaldehyde. A new ligand from the reaction of Schiff base with 2-chloro-N-(naphthalen-1-yl)acetamide fluoroionophore group and its ligand Co(II), Ni(II), Cu(II), Zn(II), Hg(II) complexes were synthesized. The structures of the compounds obtained were elucidated by FT-IR, elemental analysis, 1H-NMR, UV-Vis, SEM-EDX, and TGA methods. Fluorescence behavior of ligands and complexes was investigated by fluorometry. Magnetic susceptibility of Co(II), Ni(II) and Cu(II) complexes were determined.