Aerobik test protokollerine göre enerji tüketimi ve epoc değerlerinin diz ve kalça pik tork ve kas fibril tipi kestirimi ile ilişkisi
According to aerobic test protocols relation of energy consumption and epoc values with knee and hip peak torque and muscle fibril type prediction
  1. Tez No: 593712
  2. Yazar: UĞUR CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA SARAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmanın amacı bisiklet ve koşu bandı olmak üzereaerobik test protokollerindeki Aerobik-Anaerobik, toplam enerji tüketimi veegzersiz sonrası enerji tüketimi(EPOC) değerlerini karşılaştırmak ve bu değerlerin diz-kalça izokinetik pik tork ile kas fibril tipi dağılımı ile ilişkisini araştırmaktır. Araştırmaya Mersin Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde öğrenim gören sağlıklı 20 erkek sporcu katılmıştır. Katılımcıların yaş ortalaması 21.20±2.16'dır. Çalışmanın birinci bölümünde 24 saat ara ile ilk olarak koşu bandı üzerinde Maksimal Oksijen Tüketim (VO2maks) testi ve kan laktat ölçümleri ardından bisiklet ergometresi ile VO2maks testi ve kan laktat ölçümleri yapılmış. Devamında 48 saat ara ile önce koşu bandı üzerinde ardından bisiklet ergometresi üzerinde EPOC değeri, aerobik-anaerobik enerji tüketimi ile istirahat enerji tüketim seviyeleri belirlenmiş. Çalışmanın İkinci bölümünde ise diz-kalça izokinetik pik tork değerleri ile kas fibril tipi dağılımı belirlenmiştir.Yapılan Wilcoxon Signed Rank Test (Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi) analizi sonucunda aerobik, EPOC ve toplam enerji tüketim değeri arasında anlamlı fark bulunmuş. Anaerobik enerji tüketim değerleri arasında anlamı bir fark bulunmamıştır. Aerobik-anaerobik, EPOC ve toplam enerji tüketimi ile diz-kalça izokinetik pik tork ve kas fibril tipi dağılımı arasındaki ilişkiyi belirlemek için Spearman's Rank Order Correlation analizi uygulanmış ve analiz sonuçlarıistatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olmadığını ortaya koymuştur(p> .05). Bu sonuçlar neticesinde aerobik enerji sistemine dayalı egzersizlerde enerji tüketim düzeylerinin yanı sıra EPOC ve toplam enerji tüketim düzeyinin de etkili olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is the compare the aerobic-anaerobic energy consumption, the value of post exercise energy consumption (EPOC) and the levels of total energy consumption under aerobic test protocols on cyling and treadmill and also search fort he relation-ship on knee-hip isokinetic peak torque and the muscle fibril pattern. 20 healthy male athletes who study in Mersin University Physical Education And Sports Department participated in the research. Participants avarage of age is 21.20±2.16. In the first part of the study, first, in 24 hours, Maksimal Oxygen consumption (VO2max) test and blood lactate measuring was done. After that ,in 48 hours, EPOC value on treadmill and cyling ergometic, aerobic-anaerobic energy consumption and resting energy consumption were determined. İn the second part of the study , muscle fibril type and isokinetic peak torque of knee-hip range are determined. After wilcoxon signed rank test test was apphied analysis. It was found tahat there is really difference between aerobic, EPOC and total energy consumption. There isn't any significat different an anaerobic energy consumption value. To determine the relation between aerobic-anaerobic, EPOC and total energy consumption, knee-hip isokinetic peak torque and muscle fibril type, spearman's rank order correlation analysis was applied and analysis shows that there isn't any significant relation statistically among these results, ıt can be said that exercises an aerobic energy system, energy consumption ranges on exercise both EPOC and total energy consumption are effective.