Lübnanlı öykücülerden Tevfik Yusuf Avvâd ve es-Sabiyyu'l-A'rac adlı eserin teknik-tematik incelemesi
The technical-thematic thesis of Tevfik Yusuf Avvâd one of the lebanese storytellers and hi̇s work the name of es-Sabiyyu'l-A'rac
- Tez No: 593765
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜCAHİT KÜÇÜKSARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Biography, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Tevfîk Yûsuf Avvâd 1911 yılında Lübnan'da dünyaya gelmiş, es-Sabiyyu'l-A'rac adlı eseriyle Çağdaş Arap Edebiyatı'nda ses getirmiş, Arap kısa öyküsü ve romanının gelişiminde pay sahibi isimlerden biri olarak kabul edilmiştir. Araştırma konusu yaptığımız es-Sabiyyul-A'rac eserinde yazarımız hikayelerindeki sanatsal üslübu, etkileyici psikolojik ve gerçekçi tasvirleriyle kısa hikayede gerçekçi akımının yayılmasında bir etkendir. Kendi zamanına kadar bir kaç konu etrafında sıkışıp kalan Lübnan öyküsüne sosyal meseleleri de ekleyerek yeni bir rota çizmiştir. Bu çalışmamızda Tevfîk Yûsuf Avvâd'ın hayatı, yaşadığı dönem, çalışmaları ve es-Sabiyyu'l-A'rac adlı eserinde, okuyucuya sunduğu hikayeler tanıtılmış, hikayelerin olay örgüsü anlatılmış, yazarın bakışı ele alınmış, hikayedeki kahramanlar, zaman ve mekan olgusu incelenmiş ve genel bir eleştiri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Tevfîk Yûsuf Avvâd was born in Lebanon in 1911, he resounded in Modern Arabic Literature with his literary work the name of es-Sabiyyu'l-A'rac and he was approved a person who has an important role on development of Arabic short story and novel. In es-Sabiyyul-A'rac literary work we have been searching the writer is a factor on realistic trend expanding of short story with artistic wording, effective psychologic and realist descriptions. He took a new course to Lebanon Story which was stucked just a few topics until the term of writer by adding social issues. In this work life of Tevfîk Yûsuf Avvâd , life cycle, his works and the stories which he tendered to readers were introduced, the story arc of stories was told, the perspective of writer was dealt, characters of story, time and place were analyzed and generally criticism was reported.