Jean Genet oyunlarında cinselliğin inşası: Sıkıgözetim ve Balkon oyunlarında hegemonik erkeklik
The construction of sexuality in Jean Genet's the plays: Hegemonic masculinity in the Deatwatch and the Balcony plays
- Tez No: 593800
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF GÜRHAN TOPÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, Fine Arts, Performing and Visual Arts, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Toplumsal cinsiyet, biyolojik cinsiyeti göstererek, bu cinsiyetler için oluşturulmuş, öğretilmiş ve/ veya öğrenilmiş cinsiyet rollerini ve bu cinsiyet rollerinden beklenen davranışları anlatan bir kavramdır. Biyolojik cinsiyetin üzerine eklemlenen belirteçler, kadın ve erkek cinsiyetlerini birbirlerine karşı konumlandırmaktadır. İktidarın merkezine cinsel hiyerarşiyi yerleştiren Fransız oyun yazarı Jean Genet'e göre; iktidar, yerleşik kurallar dizgesi ve yerleşik davranış biçimleri ile bireylerin benliklerine kazınmıştır. Bu hiyerarşi içinde, güçlü erkekler en üst katmanda yer alır. Kadınlar, çocuklar ve eşcinseller ise en alt katmandadırlar. Genet'nin oyunlarında kadınlar, fahişeler, hırsızlar, eşcinseller kaba güçle, şiddetle ve daima erkek tarafından aşağılanarak yönetilir. Diğer cinsiyet kimlikleri gibi, erkeklik de, toplumsal süreçlerin bir kurgusudur. Michel Foucault'un iktidar kuramına göre ise, modern toplumun en belirgin yönetim aracı gözetleme ve kayıt tutma ilkesidir. Bireylerin merkezi bir bakış altında tümüyle görünür kılınması, tahakküm mekanizmasının işlerliğini sağlamak içindir. Modern toplumlarda iktidarın gözetleme dizgesinin, bireyin psikolojisine gittikçe artan bir ölçüde baskı yapması ve bu baskının 'ıslah etme' tasarımının bir parçası haline getirilmesi, Micheal Faucault'a göre disiplinci iktidarın gereğidir. Bireyin içinde bulunduğu çağın kurumları, söylemleri; iktidar söylemini üreten, koordine ve hiyerarşik bir düzende işleyen mekanizmalardır. Birey asla yaşadığı toplumdan ve toplum değerlerinden bağımsız değildir. Birey, yapıların ve söylemlerin üzerine inşa edildiği, kimliklerin taşıyıcısı ve hedefidir. Bu çalışma; cinsiyet, beden ve iktidar kuramları ışığında, Jean Genet'nin Balkon ve Sıkıgözetim oyunlarında, cinsiyetin inşası, cinsiyet rolleri, cinsiyet hiyerarşisi ve cinsiyetin iktidarla ilişkisini ele alacaktır. Çalışmada, A. J. Greimas'ın göstergebilim yöntemi, ele alınan oyunları çözümleme yöntemi olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Gender is a concept that describes gender roles created, taught, and/ or learned for those genders, as well as behaviors expected from those gender roles, by demonstrating biological sex. . Markers articulated on biological sex position the female and male genders against each other. According to Jean Genet, the French playwright who placed the sexual hierarchy at the center of power; power is etched into the selves of individuals with its entrenched string of rules and entrenched forms of behavior. Within this hierarchy, powerful men take part in the top tier. Women, children and homosexuals are in the lowest tier. In Genet's plays, women, prostitutes, thieves, homosexuals are governed by brute force, violence, and always humiliation by men. Like other gender identities, masculinity is a fiction of social processes. According to Michel Foucault's theory of power, the most obvious management tool in modern society is the principle of surveillance and record keeping. To make individuals fully visible under a central view is to ensure the functioning of the mechanism of domination.In Modern societies, it is necessary for disciplinarian power to put increasing pressure on the psychology of the individual, and to make this pressure part of the 'reform' design, according to Micheal Faucault.The institutions and discourses of the age in which the individual is present are the mechanisms that produce the discourse of power, which operate in a coordinated and hierarchical order.The individual is never independent of the society in which he lives and the values of society. The individual is the bearer and target of identities, on which structures and discourses are built.This work will focus on the construction of gender, gender roles, gender hierarchy, and the relationship of gender with power in Jean Genet's The Balcony and the Deathwatch plays, in light of theories of gender, body, and power.In The Study, A. J. Greimas's method of semiotics has been designated as the method of analyzing the plays discussed.