Kara mizah unsurlarının Jean Genet oyunlarında değerlendirilmesi
Interpretation of black humour elements in Jean Genet plays
- Tez No: 748122
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜŞERREF ÖZTÜRK ÇETİNDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Gülme yalnızca insana özel bir edimdir. Çağlar boyunca gülmenin nedenine ilişkin felsefe, sanat ve psikoloji alanlarında çalışmalar yapılır. Antik Yunan'dan başlangıçla özellikle gülmenin kontrol altına alınması gerektiğine dair görüşler artar ve bu görüşler Rönesans'a kadar çeşitlenir. Rönesans'tan itibaren gülmenin nedenine ilişkin çalışmaların hızlanmasıyla birlikte gülme ve mizah arasındaki ayrım yapılır böylelikle mizahın da varlığına dair fikirler kuramsallaşır. 20. yüzyılda ise insanın iki dünya savaşı geçirmesi, kentleşme, endüstri ve sanayideki ilerlemeyle birlikte insanlığın dünyaya olan bakış açısı değişir. Düşünsel değişim mizahın da ekseninin kaymasına neden olur. Artık gülme, kara ve acıdır. Kara mizah unsurlarının kullanıldığı eserlerde, insanlığın yeni durumu, acımasız ve saldırgan bir şekilde gözler önüne serilir. Jean Genet'in Sıkı Gözetim, Hizmetçiler, Balkon, Zenciler ve Paravanlar oyunlarında, kara mizah unsurlarının incelenmesini amaçlayan bu çalışmanın girişinde, gülmenin tarihine yer verilmiştir. Birinci bölümde, mizahın gelişimi, mizah teorileri ve mizahın sanat ile ilişkisi araştırılmış ve kara mizahın ortaya çıkışı, kaynakları anlatılmıştır. İkinci bölümde, absürd tiyatro kuramı ve Jean Genet'nin hayatı, sanat anlayışı aktarılmış ve üçüncü bölümde oyunlarında kara mizah unsurları incelenerek yorumlanmıştır. Sonuçta, kara mizahın Jean Genet oyunlarında kullanılış biçimi değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Laughter is a uniquely human act. Throughout the ages, studies have been carried out in the fields of philosophy, art and psychology on the cause of laughter. Starting from Ancient Greece, the views that especially laughing should be controlled increase and these views vary until the Renaissance. With the acceleration of studies on the cause of laughter since the Renaissance, a distinction is made between laughter and humor, thus the ideas about the existence of humor are theorized. In the 20th century, humanity's perspective on the world changes with the two world wars, urbanization, and progress in industry. Intellectual change also causes humor to shift its axis. Laughter is now black and acrimonious. In the works in which elements of black humor are used, the new state of humanity is revealed in a cruel and aggressive way. The history of laughter is included in the introduction to this study, which aims to examine the elements of black humor in Jean Genet's plays The Screens, The Maids, Balcony, The Blacks and Screens. In the first chapter, the development of humor, theories of humor and the relationship between humor and art, and the come in wiev of dark humor and its sources are explained. In the second part, the theory of absurd theater and Jean Genet's life, her understanding of art are explained and in the third part, the dark humor elements in her plays are analyzed and interpreted. In the conclusion part, the use of dark humor in Jean Genet's plays is evaluated.