Sağlık kurumlarında nesnelerin interneti teknolojisinin kullanımı: Bir vaka çalışması
The use of internet of things technology in health institutions: A case study
- Tez No: 593832
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ GÜLSEÇEN, DR. EMRE AKADAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enformatik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Yüksek performanslı hesaplama cihazlarının boyutlarının, güç gereksinimlerinin ve maliyetlerinin azalması, fiziksel ortamdan veri toplayabilen algılayıcılara erişimin kolaylaşması ve tüm bu cihazların birbirleriyle haberleşebilmesinin çeşitli protokoller yardımıyla mümkün hale gelmesi; Nesnelerin İnterneti üzerine yapılan çalışmaların ve uygulamaların artmasını sağlamıştır. Günlük hayat içerisinde her geçen gün daha çok yer alan bu teknoloji, sağlık alanında hasta verilerinin toplanmasında, uzaktan hasta bakımında ve çeşitli mobil tıbbi uygulamalarda kullanılabilmektedir. Bu tez çalışması kapsamında, sağlık kurumlarında Nesnelerin İnterneti teknolojisinin kullanımıyla ilgili araştırmalar yapılmıştır. Yapılan alan yazın taramasından elde edilen bilgilerle, Nesnelerin İnterneti teknolojisinin ne olduğu, kullanılan haberleşme teknolojileri ve alınması gereken güvenlik önlemleri açıklanmıştır. Sağlık kurumları için önerilen Nesnelerin İnterneti temelli sistemler incelenmiş ve sağlık hizmeti sektöründe katkıları değerlendirilmiştir. Bu çalışmada, sağlık kurumlarında fiziksel olarak saklanması gereken dosyaların takibi için, Nesnelerin İnterneti konseptinde çalışan bir hasta dosyası takip ve bilgi sistemi geliştirilmiştir. Sistem düşük maliyetli bir platform üzerinde çalışmakta olup dosyaların oda giriş çıkışlarında otomatik tanınmasını ve kayıt altına alınmasını sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Reducing the size, power and cost of high-performance computing devices, easy access to sensors which can collect data from the physical environment and possibility communication of these devices with each other through various protocols have led to an increase in the studies and applications on Internet of Things. This technology which is taking place more and more in daily life can be used for collecting patient medical records, monitoring patients remotely and developing various mobile medical applications. Within the scope of this thesis, research have been done on the use of Internet of Things technology in health institutions. What the technology of Internet of Things is, communication technologies between devices and the security measures to be taken are explained with the information obtained from the literature research. In this study, a patient file tracking and information system which is working in the Internet of Things concept was developed to follow up the files that should be physically conserved in health institutions. The system works on a low-cost platform, enabling automatic recognition and recording of files at room entrance and exit.