Monte Carlo simülasyon yönteminin stokastik finans argümanlarına uygulanması: Opsiyon fiyatlama
Application of Monte Carlo simulation method to stochastic finance arguments: Option pricing
  1. Tez No: 593838
  2. Yazar: KENAN AKARBULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESER YEŞİLDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Doğa bilimlerinde ve ekonomide kullanılan matematiksel modellerin büyük çoğunluğu diferansiyel denklemler vasıtasıyla oluşturulurlar. Fakat yapılan kabuller çoğunlukla sistemin girdilerinin tam olarak bilindiği ve ölçümlerin kesin yapıldığı varsayımına dayalıdır. Bu tür modeller deterministik modeller olarak adlandırılır ve sistemin ancak kısıtlı bir betimlemesini yapabilirler. Olasılık teorisinin kullanılmasıyla bu modellerde ölçümlerden ve başlangıç koşullarından kaynaklanan belirsizlikler diferansiyel denklemlerde gürültü terimi ile ifade edilirler. Bu tür denklemlere stokastik diferansiyel denklemler denir. Finansal piyasalarda yatırımcılar riskten kaçınmaktadır. Türev Piyasalarındaki finansal ürünler bu amaçla üretilmiştir. Bu ürünlerin fiyatlandırılması ise her iki tarafın haklarını korumak için önemli bir problem oluşturur. Dolayısıyla belirsizliklerin fiyatlamaya katıldığı Geometrik Brown sürecine sahip modellerin simülasyonu sorunu çözmek için önemli bir adımdır. Bu çalışmanın temel amacı, finansal türev ürünlerden biri olan opsiyonların fiyatlandırmasında kullanılan, Black-Scholes metodu ile Monte Carlo metodu kullanarak oluşturulan opsiyon primleri arasındaki farklılıkları ortaya koymaktır. Bu çalışmada yapılan hesaplamalar Monte Carlo ile Black-Scholes modelleri arasında opsiyon primleri açısından önemli bir farklılık olmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The majority of mathematical models used in natural sciences and economics are formed by differential equations. However, the assumptions are mostly based on the assumption that the inputs of the system are fully known and that the measurements are made precisely. Such models are called deterministic models and can only make a limited description of the system. By using probability theory, uncertainties arising from measurements and initial conditions are expressed in terms of noise in differential equations. Such equations are called stochastic differential equations. In financial markets, investors avoid risk. Financial products in the Derivative Markets were produced for this purpose. Pricing of these products is an important problem to protect the rights of both parties. Therefore, simulation of models with Geometric Brown process, where uncertainties are involved in pricing, is an important step to solve the problem. The main purpose of this study is to reveal the differences between the option premiums used in the pricing of options, which is one of the financial derivatives, by using Black-Scholes method and Monte Carlo method. The calculations made in this study showed that there is no significant difference between Monte Carlo and Black-Scholes models in terms of option premiums.