Standart model ötesinde Higgs Bozonlarının incelenmesi ve 2HDM'nin sınırlandırılması
Investigation of the Higgs Bosons in beyond the standard model and constraining the 2HDM
  1. Tez No: 593840
  2. Yazar: FERHAT ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEBİYE FÜSUN ÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
2012 yılında ATLAS ve CMS deneyleri tarafından Standart Model'in (SM) öngördüğü Higgs bozonu ile benzer özelliklere sahip bir parçacık keşfedilmiştir. SM şimdiye kadar parçacık hızlandırıcılarında elde edilen verilerle birçok kez sınanmıştır ve tutarlı sonuçlar ortaya koyduğu görülmüştür. Standart Model kendi içerisinde tutarlı bir modeldir, fakat evrendeki bütün doğa olaylarını açıklamakta yetersizdir. Evreni anlamadaki sınırlarımızı genişletmek için yeni simetri ve parçacıkların varlığına işaret edecek SM ötesi modeller ortaya konmaktadır. Bunlardan bir tanesi de Standart Model'in basit şekilde genişletilmesinden elde edilen İki Higgs Doublet Modeli (2HDM)'dir. Bu model SM'nin skaler bölgesine ikinci bir Higgs dubleti eklenmesiyle elde edilmektedir. Böylece 2HDM'ye göre beş adet skaler Higgs bozonu (CP-çift (h^0, H^0), CP-tek (A^0) ve yüklü H^± Higgs durumları) ve bunların diğer parçacıklar ile yaptıkları yeni kuplajlar öngörmektedir, bu sebeple zengin bir fenomenolojiye sahiptir. Bu çalışmada, amacımız LHC'de keşfedilen skaler parçacığın 2HDM'deki H^0 bozonu olduğu ve hadron çarpıştırıcısının devasa arka planı nedeniyle henüz hafif kütleli h^0'nin gözlemlenemediği hipotezini (m_(h^0)
Özet (Çeviri)
In 2012, a scalar particle with similar properties to the Higgs boson predicted by the Standard Model was discovered in ATLAS and CMS experiments, so Higgs mechanism of the SM, which explains the mass gain of basic particles, has been confirmed. So far, SM has been tested many times with data obtained from particle accelerators and it has been found that SM produces very consistent results. SM is a consistent model in itself, but it is insufficient to explain all natural phenomena in the universe. In order to widen our limits in understanding the universe, beyond the Standard Model, theories have been introduced to point out new symmetries and the existence of particles. A simple extension of the SM is the Two Higgs Doublet Model (2HDM). This model is obtained by adding a second Higgs doublet to the scalar sector of the SM. Thus the 2HDM has a rich phenomenology because it predicts five scalar Higgs bosons (CP-even (h^0, H^0), CP-odd (A^0) and charged (H^±) Higgs states) and their new coupling with other particles. The aim of this study is to test the hypothesis m_(h^0)