Neutrino mass generation as a probe of newphysics beyond the standart model
Nötrino kütle üretimi ile standart model ötesi fiziğin araştırılması
- Tez No: 818933
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GABER FAISEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tezde, skotojenik model olarak bilinen standart modelin önerilen bir uzantısında nötrino kütlesi üretme mekanizmalarından birini incelemeyi amaçlamaktayız. Özellikle,radyatif nötrino kütle üretim mekanizmasını ele almaktayız. Bu mekanizma, son birkaç parçalanmada çok sayıda deney ve araştırmadan elde edilen deneysel sonuçlar tarafından tercih edilen doğal olarak küçük nötrino kütleleri ürettiği için arzu edilmektedir. Bu tezdeki önerilen çalışma, skotojenik model çerçevesinde nötrino kütleleri üretme olasılığını incelemektir. Bu modelde, döngüde çalışan modelle ilişkili yeni parçacıklarla tek döngülü bir Feynman diyagramı aracılığıyla radyatif olarak nötrino kütleleri üretilebilir. Bu yeni parçacıklar, modeldeki döngüde yer alan üç adet singlet sağ yön fermiyonları N1, N2 ve N3 ve skotojenik modelde önerilen ekstra Higgs çiftinin skaler ve pseudoskaler bileşenleridir. Bu çalışmada, nötrino karışımı ve salınımları ile ilgili çeşitli deneysel sonuçlar tarafından tercih edilen eV düzeyinde nötrino kütlelerinin üretilmesine yol açabilecek skotojenik modelin parametre boşluğunu araştırmaktayız. Modelin parametre boşluğunda, lepton özelliği süreci, Karanlık Madde kalıntı yoğunluğu ölçümleri ve diğer ilgili sınırlar gibi çeşitli süreçlerden elde edilen sınırları ihlal etmeden nötrino kütlelerinin üretilebileceği ve eV düzeyinde olabileceği olası aralıklar olduğunu göstermekteyiz. Elde edilen parametre boşluğu, mevcut ve gelecekteki parçacık çarpıştırıcılarında araştırılabilecek süreçler üzerinde etkili olacaktır. Bu nedenle, bu etkiyi kontrol etmek, skotojenik modeli daha iyi anlamamıza yardımcı olacaktır. Önerilen bu tezde yapılacak çalışmalar, böylece, Standart Modelin ötesinde, nötrino kütleleri üretebilen yeni fizik modelleri arasında ayrım yapmak için kullanılabilir. Bu hipotezler, standart modelin yapamadığı karanlık madde ve nötrino kütlesi oluşumu gibi fenomenleri açıklamaya çalışır.Eldeki bu sonuçla, elde edilen parametre için mevcut ve gelecekteki çarpıştırıcılarda test edilebilecek belirli süreçler için model tahminlerini kontrol etmek ilginçtir. .boşluk Bunu yapmak ve sonuçları standart model ve bu tür süreçlerin skotojenik model tahminleriyle karşılaştırmak, standart modelin ötesinde yeni fiziğe ışık tutabilir. Araştırmamız,“yeni fiziğin”Standart Model üzerinde genişleyen teoriler ve modeller için kısa olduğunu gösteriyor. Standart modelin yapamadığı karanlık madde ve nötrino kütle oluşumu gibi fenomenleri açıklama girişimi.
Özet (Çeviri)
In this thesis we attempt to explore one of the mechanisms of generating neutrino mass in a proposed extension of the standard model known as the scotogenic model. Particularly, we consider the radiative neutrino mass generation mechanism. This mechanism is desirable as it generates naturally small neutrino masses favored by the experimental results obtained in the last few decays from several number of experiments and searches. The proposed study in this thesis is to examine the possibility of generating neutrino masses in the framework of the scotogenic model. In this model, neutrino masses can be generated radiatively through a one loop Feynman diagram with new particles associated with the model running in the loop. These new particles are the three singlet right handed fermions N_1, N_2 and N_3 and the scalar and pseudoscalar components of the extra Higgs doublet proposed in the scotogenic model. In this work, we investigate the parameter space of the scotogenic model that can lead to generation of neutrino masses of order eV which are favored by several experimental results related to neutrino mixing and oscillations. We show that there are possible ranges in the parameter space of the model where neutrino masses can be generated and be of order eV without violating the bounds obtained from several processes such as lepton flavor process, Dark Matter relic density measurements and other relevant bounds. The obtained parameter space will have impact on processes that can be searched at current and future particle colliders. So, it will be helpful to check this impact to shed more light on the scotogenic model. Studies that will be carried out in this proposed thesis can thus be used to discriminate between new physics models beyond the Standard Model that can generate neutrino masses.Our research shows that“new physics”is shorthand for theories and models that expand upon the Standard Model.Its try to account for phenomena like dark matter and neutrino mass creation that the standard model cannot.