Traktör satın alım ve kiralayarak kullanımının ekonomik analizi
- Tez No: 593842
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK ARIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, Trakya bölgesinde traktör satın alım ve kiralayarak kullanımı ile ilgili değerlendirmeler yapılarak traktör kullanımının ekonomik olup olmadığı belirlenmeye ve traktör sahipleri ile bu konu üzerinde çalışan kişilerin faydalanabilecekleri bazı verilere ulaşılmaya ve paylaşılmaya çalışılmıştır. Çalışmada; incelenen tarımsal işletmelerin üretim alanı, ürün deseni, aktif işgücü varlığı, mevcut traktörlerin markaları, model çeşidi, çalışma süreleri, güç grupları, traktör masrafları, çiftçilerin kullandıkları traktörlerle ilgili değerlendirmeleri, alım kararı ve önerileri saptanmıştır. Ayrıca traktör satın alım veya işin kira karşılığında yaptırılmasından hangisinin daha ekonomik olduğuna karar verebilmek, tarımsal işletmelerdeki üretim alanı büyüklüğü ile traktör güçleri ve sayıları, traktörün yıllık kullanım süresi arasındaki ilişkileri saptamak amacıyla elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Traktörlerin en yoğun olarak kullanıldığı aylar belirlenmiş ve bu aylarda birden fazla işletmenin traktörü ortak kullanıp kullanamayacakları tespit edilmiştir. Traktörün bitkisel üretimde kullanımında aylar itibariyle 1. ve 2.grup işletmelerde çok önemli değişiklik bulunmadığı, oluşan küçük farkların ise ürün desenindeki farklılıklardan kaynaklandığı düşünülmüştür. Traktöre sahip olunması ile traktörün kiralanması için yapılan masraflar bakımından değerlendirildiğinde 2.grup tarımsal işletmelerde traktöre sahip olmanın daha avantajlı olduğu belirtilmiştir. Belirlenilen kriterlere ve anket sonuçlarına göre 1.grup tarımsal işletmelerde traktör kiralayarak kullanımının daha ekonomik 2.grup işletmelerde ise satın alımın yapılması ve tek kişi kullanımının daha ekonomik olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
It has been produced by making evaluations about the industrial shop buyers in Thrace. study; The production area of agricultural production, product line, active employer power, brands of existing tractors, model type, working hours, power groups, tractor costs, methods related to tractors used by farmers, purchase and suggestions were determined. In addition, it was decided to decide which one would be more economical when buying a tractor or renting the job, the production area of the agricultural facility and the number of tractor forces and the number of years of use of the tractor were obtained here. The months when the tractors were used the most were determined and it was determined whether or not more than one farm could use the tractor in common. It was thought that there were no significant changes in the use of the tractor in crop production in the first and second farms, and the small differences were caused by differences in product design. When it is evaluated in terms of the costs of renting a tractor and having a tractor, it is stated that having a tractor is more advantageous in the second group agricultural enterprises. According to the determined criteria and survey results, it is concluded that renting tractors is more economical in the first group agricultural enterprises and purchasing is made more economical in the second group enterprises.