Eser sözleşmelerinde ayıplı ifa nedeniyle sözleşmeden dönme
Receding from contracts of work due to defective performance
- Tez No: 593869
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGEHAN ÇETİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Çalışmamızın esas konusu gündelik hayatta sıkça uygulaması olan eser sözleşmelerinde ayıplı ifa nedeniyle işsahibinin sözleşmeden dönme hakkını kullanmasının şartları ve bunun sonuçlarıdır. Konu ele alınırken doktrindeki tartışmalı görüşler belirtilerek Yargıtay kararlarından örnekler verilmiştir. Çalışmamızın ilk bölümünde eser sözleşmelerinde ayıplı ifa nedeniyle sözleşmeden dönme hakkının kullanılmasının şartları incelenmiştir. İkinci bölümde sözleşmeden dönme hakkının hukuki niteliği, bu hakkın kullanılmasının şekli ve kapsamı incelenmiş, ayrıca sözleşmeden dönme hakkının hangi koşullarda sınırlanabileceği ele alınmıştır. Son olarak üçüncü bölümde ise sözleşmeden dönmenin sonuçları anlatılmıştır. Bu kapsamda sözleşmeden dönmenin işsahibine ve yükleniciye getirdiği yükümlülükler şeklindeki doğrudan sonuçları incelenmiştir. Ayrıca işsahibinin ayıplı ifa nedeniyle uğradığı zararını tazminini talep etme hakkı ve cezai şartın durumu şeklindeki maddi sonuçları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main subject of our study is the conditions and consequences of the business owner's right to recede from the contract due to defective performance in the contracts of work which are frequently applied in daily life. While discussing the subject, controversial views in the doctrine are stated and examples of the decisions of the Supreme Court are given. In the first part of our study, the conditions of exercising the right to recede from the contract due to defective performance in contracts of work are examined. In the second chapter, the legal nature of the right to recede from the contract, the manner and scope of the exercise of this right are examined, and the conditions under which the right to recede from the contract can be limited are discussed. Finally, in the third chapter, the results of the receding from the contract are explained. In this scope, the direct consequences to the business owner and the contractor due to the receding from the contract were examined. Furthermore, the financial consequences of the right of the business owner to claim compensation for the damage suffered due to defective performance and the status of the penal clause were examined.