Klasik Dönem heykeltraşlık eserlerinde tarihi, felsefi ve edebi etkileşimler
Historical, philosophical and literary interaction at sculpture in Classical Period
  1. Tez No: 593872
  2. Yazar: MURAT ALKIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERRA DURUGÖNÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Yunanlar ile Pers İmparatorluğu arasında yaşanan savaşların ardından Klasik Dönem olarak adlandırdığımız dönem başlar. Yunanistan'ın üstünlüğü ile sonuçlanan bu savaşlar, Yunan toplumu üzerinde birtakım etkiler oluşturur. Klasik Dönem ile birlikte Yunan heykeltıraşlığında ideal güzellik anlayışının hakim olduğu görülür. Ancak sanatçıların ortaya koydukları eserler sadece bu anlayışın sonucunda ortaya çıkan heykeller değildir. Klasik Dönem'e ait birçok heykeltıraşlık eseri bir propaganda aracıdır. Yunan toplumuna veya“barbar”lara mesalar iletilir. Bu sebeple bu eserleri sadece stilistik ve kompozisyon olarak değerlendiremeyiz. Klasik Dönem'in politik olaylarının heykel sanatı üzerinde etkili olduğu net bir şekilde karşımıza çıkmaktadır. Dönemin egemen güçlerinin heykeller üzerinden sistemli bir propaganda yürüttüklerini söyleyebiliriz. Heykeltıraşlar tarafından ortaya çıkarılan bu eserler üzerinde mitolojik konular da etkilidir. Seçilen bu konulardaki karakterler ve olayların geçtiği coğrafyalar, verilen mesajlar açısından oldukça önemlidir. Ayrıca bu eserler üzerinde dönemin felsefi akımlarının da etkili olduğu görülür. Klasik Dönem Yunan heykeltıraşlığına konu olan heykellere ve toplum için ön plandaki bazı karakterlere dönemin edebi eserlerinde de rastlamaktayız. Ayrıca başka bir sanat disiplini olan Yunan seramik sanatında da bu heykeltıraşlık eserlerini veya bu eserler ile bağlantılı vazo resimlerini takip edebilmekteyiz. Buradaki tez çalışmasında, seçilen heykeltıraşlık eserleri tüm bu anılan yönleriyle ele alınırlar.
Özet (Çeviri)
The Classical Period begins after the wars between the Greeks and the Persian Empire, The result of these wars which ended with the succsses of Greece, effected the Greek society. With the Classical Period, ideal beautiness became dominant in Greek sculpture. However, the sculptural works produced by the artists not the only emerged as a result of this understanding. Many sculptural works from the Classical Period became a propaganda tool. They convey a message to the Greek society or to the“barbarians”. For these reasons, we cannot consider these works merely in their stylistic and compositional aspects.It is clear that the political events of the Classical Period have an impact on the art of sculpture. We can say that the dominant forces of the period carried out systematic propaganda through many sculptural pieces. It can be said that also mythological subjects of these works were effectively covered by the sculptors. The characters and the geographies where the events took place became very important in terms of the messages given. In addition, it is obvious that the philosophy of the period was effective on these works. Furthermore some of the characters that are subject to Classical Greek sculpture became important for the society so that they were refleted to literary works of the period. Beside these, we can follow these sculptural works in Greek ceramic art which is another important art discipline. In his thesis the selected sculptural pieces will be handled with all the mentioned aspects.