Ankara'daki tıp fakülteleri kütüphanelerinde halkla ilişkiler
Public relations in medical faculties libraries in nkara
  1. Tez No: 593892
  2. Yazar: GONCA ÜNSAL CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATOŞ SUBAŞIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Halkla İlişkiler, Information and Records Management, Public Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bilginin gereksinim duyan kişiye en hızlı ve etkili bir şekilde ulaştırılması tıp fakültelerinin kütüphanelerinin de diğer tüm kütüphanelerde olduğu gibi temel amacıdır. Bu temel amacı mümkün olabilen en iyi şekilde gerçekleştirebilmek için tıp fakültesi kütüphanelerinin hedef kitlesi olan sağlık çalışanları ve öğrencileri ile sürekli etkileşim halinde olması gerekmektedir. Bunu sağlayabilmek de bir plan ve politikayla belirlenen halkla ilişkiler çalışmaları ve bu çalışmaları gerçekleştirecek halkla ilişkiler araçlarının etkin kullanımına bağlıdır. Halkla ilişkilerin önemi ve genel prensipler ve stratejiler pek çok üniversite kütüphaneleri için benzerlikler gösterir. Ancak halkla ilişkilerin tıp fakültelerine özgü bazı noktaları vardır. Tıp fakülteleri kütüphanelerinin kullanıcıları diğer kütüphane kullanıcılarından oldukça farklıdır. Tıp fakülteleri kütüphanelerinin kullanıcıları bilgiye ulaşmada da genellikle daha yeteneklidirler, ya da en azından öyle olduklarını düşünürler. Bilgiye genellikle çok acil bir şekilde ihtiyaçları vardır. Bu sebeple tıp fakültesi kütüphanelerinin kullanıcılarının hangi tür bilgiye ulaşabileceklerini, pek çok değişik kaynağı nasıl kullanabileceklerini, 7/24 nasıl bir yardım alabileceklerini bilmeleri gerekir. Dünyadaki bazı örneklerinde tıp fakültesi kütüphanesi hiç bir zaman kapanmaz, 7/24 hizmet verir. Ayni diğer sağlık personeli gibi, tıp fakültesi kütüphanecisi de her zaman iş başındadır. Daha da önemlisi bilgi üretimi baş döndürücü hızla ilerlemektedir. Ama tıp ve sağlık alanında bilgi patlaması diğer alanlardan çok daha fazladır. Bu kadar hızlı bir şekilde artan bilgiye ulaşmak zaten çok yoğun olan uzman hekimlerin, sağlık personelinin ve akademisyenin işini zorlaştırmaktadır. Bu sebeple bu bilgi yığını arasından hızlı bir şekilde bilgi gereksinimi olan sağlıkçıya ulaştırmak büyük önem taşımaktadır. Tıp alanında sürekli ve güncel bilgiye ihtiyaç duyulmaktadır. Bu kadar çok yayın içerisinden ihtiyaç duyulan doğru bilgiye ulaşmak için kütüphanecilerden destek alınmalıdır. Kütüphaneci de buna kütüphanesini tanıtarak ve hedef kitlesini iyi tanıyarak katkıda bulunabilir. Bu sebeple kütüphanelerde halkla ilişkiler belki de en çok tıp fakültelerinde en iyi şekilde yapılmak durumundadır.
Özet (Çeviri)
Like other libraries, providing information to the person in need in the fastest and most efficient way is the main objective of medical libraries. To best achieve this objective, medical faculty libraries need to be continuously in touch with their target group, which is composed of medical personnel and medical students. This, in turn, requires having a public relations strategy and policy and effective use of public relations tools. The importance and general principles and strategies of public relations are broadly similar for many university libraries. However, there are features of public relations that are specific to medical faculties. The users of medical faculty libraries are quite different than the users of other libraries. The medical faculty library users are typically more skilled, or they think they are more skilled, in reaching information. They often urgently need the information. For this reason, they need to know what type of information they can reach, how they can use various resources, and how they can get help 24/7. Some of the medical libraries in the world indeed never close and provide services to its users 24/7. Medical faculty librarians are always at work, just like other medical personnel. More importantly, while information is overall advancing at an extremely rapid pace, it is advancing even faster in medical and health fields. This proliferation of information is making it more challenging to reach information for doctors, medical personals and academics who are already very busy. For this reason, it has the utmost importance to rapidly provide the necessary information to the medical staff. In medical sciences, continuous and updated information is needed. There is a need to seek help from a librarian to achieve the right information needed among vast resources. Librarians could also contribute this by publicizing the library and knowing the target group. For this reason, practicing public relations in the best way possible is perhaps more important in medical libraries.