Türkiye'de gayrimenkul değerlemesi ve değerleme uzmanları üzerine bir araştırma
A resarch on real estate appraisal and evaluation specialist in Turkey
  1. Tez No: 593893
  2. Yazar: BETÜL BURCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA PAMUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gayrimenkul Değerlemesi ve Finansmanı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmada gayrimenkul değerleme uzmanları ve gayrimenkul değerlemesine ilişkin görüşlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul ilindeki değerleme uzmanları oluşturmaktadır. Örneklem olarak ise 300 kişi belirlenmiş olup bunlardan 278'inden veriler elde edilmiştir. Yapmış olduğumuz çalışmadan elde edilen verilerin analizi sonucunda çalışmaya katılan gayrimenkul uzmanlarına göre aritmetik ortalamalar açısından gayrimenkul değeri üzerinde en fazla etkiye sahip olan faktör ruhsatlı kat adedi iken median yöntemine göre parselin imar planı sonrasında tamamının kamusal alana ya da konut kullanımı dışındaki bir alana denk gelmesi faktörünün, mode yöntemine göre ise“ruhsatlı kat adedi”,“parsel kullanım alanı”,“parselin imar planı sonrasında kısmen veya tamamen kamusal alana veya konut kullanımı dışındaki alana denk gelmesi”,“imar planında parselin kısmen ya da tamamen kamusal alan ya da konut kullanımı dışındaki bir alana denk gelmesi durumunda, söz konusu parsel için % kaç değer artışı olabilir?”,“Değerleme yapılan alanın gözde semt ya da mahallede bulunup bulunmaması”faktörlerinin en etkili faktörler olduğu görülmüştür. Yapılan istatistiksel analiz sonucunda 2., 6., 7., 9B., 11., 20., ve 30.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the real estate appraisal experts and their opinions about real estate appraisal. The population of the study consists of appraisal experts in Istanbul. As a sample, 300 people were identified and data were obtained from 278 of them. As a result of the analysis of the data obtained from our study, according to the real estate experts who participated in the study, the factor which has the most effect on the real estate value in terms of arithmetic means is the number of licensed floors, according to the median method, the fact that all of the parcels fall into a public area or an area other than housing use, According to the mode method, if the number of licensed floors, parcel usage area, parcels partially or completely coincide with the public area or the area other than housing use, the parcel in the development plan coincides partially or completely with the public area or an area other than the housing use. How many percent value increase can be for the subject parcel? Whether the valuation area is located in the favorite neighborhood or neighborhood is the most effective factors.