Password based secure user authentication protocols in wirelesssensor networks
Kablosuz sensör ağlarındaki parola tabanlı güvenli kullanıcıdoğrulama protokolleri
- Tez No: 593898
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ DOĞANAKSOY, DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN ANGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kriptografi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Kablosuz Sensör Ağları(KSA), sensörler gibi kaynak kısıtlı cihazların oluşturduğu ağlardır. Bu ağlarda bulunan sensörler ile geniş çevreleri izlemek ve takip etmek mümkündür. Giderek yaygınlaşan KSA, nesnelerin interneti bağlamında gelecek vaadeden bir teknolojidir. Birçok farklı sistemde ve ortamda kullanılabilen bu ağların en büyük dezavantajı güvenliktir. Şifre- leme, kimlik doğrulama, veri bütünlüğü gibi alanlarda kullanılan standart algoritmalar KSAda yer alan sensörlerde kullanılamayacak kadar büyüktür. Sensörler gibi kısıtlı cihazlarda verimli şekilde çalışarak KSA güvenliğini sağlayacak algoritma ve protokoller tasarlanması bilgi gü- venliğinin gündem maddelerinden biridir. Literatürde konu ile ilgili birçok çalışma ve analiz yapılmaktadır. KSA güvenliği altı ana parçaya ayrılır ve bunların en önemlilerinden birisi ise kullanıcı yetkilendirme özelliğidir. Kullanıcı yetkilendirme için genel olarak öngörülen yöntemler, asimetrik şifreleme ve parola tabanlı protokoller olmak üzere iki ana başlıkta in- celenir. Bu tezde KSA üzerinde parola tabanlı kullanıcı yetkilendirme protokolleri üzerinde durulmuştur. Bu protokollerin güvenlik özellikleri, protokollere yapılan saldırılar, bu saldı- rılara karşı alınabilecek önlemlere değinilmiştir. Ayrıca, tasarlanmış bir protokolün güvenlik ispatını ve otomatik güvenlik değerlendirmesinin gerçeklenmesinden de bahsedilecektir. Son olarak, literatürden örnek bir protokol verilip bu protokoldeki zafiyetler incelenecektir.
Özet (Çeviri)
A wireless sensor network (WSN) is a network, which consists of resource-constrained de- vices like sensors. Using these sensors, it is possible to monitor and track wide environ- ments. WSNs have become widespread as a promising technology in the context of Internet of Things. One of the biggest disadvantages of these networks, which are used in many differ- ent systems and environments is the difficulty of providing their security. In WSNs, standard algorithms used for encryption, authentication and data integrity are too complex to be used in sensors. Designing algorithms and protocols to ensure the safety of WSNs by working efficiently on resource constrained devices such as sensors is one of the top agenda items of information security. In the literature, there are many studies and analyses on the subject. WSN security is analyzed under six main aspects and one of the most important of these is user authentication. Generally prescribed methods for user authentication are examined un- der two main headings: asymmetric encryption and password-based protocols. In this thesis, password based user authentication protocols in WSNs are examined. The security features of these protocols, the attacks on the protocols and the measures that can be taken against these attacks are mentioned. We also investigate the security proof of a designed protocol and the implementation of automatic security validation. Finally, an exemplary protocol from the literature is described and its weaknesses are examined.