Mikrobilgisayarlar için işletim sistemini destekleyen hizmet programlarının yazılması üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 7790
  2. Yazar: MUSTAFA MURAT İNCEOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞABAN EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
9. ÖZET Bu çalışmanın amacı, MS DOS işletim sistemini destekleyen mikrobilgisayar ların, performans, güvenilirlik faktörlerini iyileştirmek ve MS DOS işletim siste mine destek olabilecek yazılımı gerçekleştirmeye çalışmaktır. Bu amaç doğrultusunda, C ve assembly programlama dilleri kullanılarak, özgün bir çalışma geliştirilmeye çalışılmıştır. C ve assembly programlama dilleri nin, sistem programlama çalışmalarına olan eğilimi nedeniyle, özellikle bu İki programlama dili kullanılmıştır. Bunun sonucunda yazılımın object kodu küçülmüş ve etkinliği artmıştır. Bu çalışmada aygıt sürücüleri,“memory resident”programlama, kesinti denet leyicileri ve filtre programlama kavramları basit olarak tanıtılmıştır. Bu bilgile rin doğrultusunda herhangi bir mikrobilgisayar kullanıcısı, mikrobilgisayara bağlanan değişik bir aygıt (örneğin bir firm denetleyicisi) için sürücü yazabilir.“Memory resident”programlama ise zararlı yazılımların bellekte yada diskte tak ip edilmesini, denetlenmesini ve yok edilmesini sağlamak amacıyla kul lanılabilir. Filtreler ise, içinde gizli bilgiler bulunan veri kütüklerinin şlfrelenmesinde ve bu şifrelerin çözülmesinde kullanılabilir. Çalışmanın aygıt sürücülerine ilişkin bölümünde aygıt sürücülerinin yapısı, özellikleri, çalışma prensipleri tanıtılmış ve basit bir karakter aygıt sürücüsü ile hard disk üzerine password yerleştiren bir diğer aygıt sürücüsü gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın“memory resident”programlama bölümünde RAM denetleyicisi ve süreç listeleyicisi programlan gerçekleştirilmiştir. Fazla detaylı olmayan bir bakış açısıyla, bu çalışma ile piyasada kullanılan program paketleri karşılaştırıldığında, hız, yazılım, performansı, object kodun küçüklüğü gibi konularda, bu çalışmanın piyasada kullanılan çalışmalara oranla daha avantajlı olduğu anlaşılabilir. Ancak bu yazılım sisteminde bazı küçük hat alar gözardı edildiğinden, hız yazılım performansı, object kod küçüklüğü gibi konularda avantajlı olan sistem, hata kontrol, dokümantasyon gibi konularda dezajantajlı duruma geçmektedir. Hata kontrol ve detaylı dokümantasyon gibi konular yeni araştırma konu larını oluşturabilir. Çalışmada, mikrobilgisayar performansının, güvenilirliğinin ve güvenliğinin nasıl artırılabileceği konusunda tavsiyerlerde bulunulmuştur. özellikle, çalışmanın tüm sonuçları ve yazılımın listesi, konuyla ilgilenen kişilerin kullanımına açık tutulmuştur, isteyene kullanıcı, yazılımları kendi ar zulan doğrultusunda değiştirerek, isteyen kullanıcı ise hiçbir değişiklik yapma dan kullanabilir. 67
Özet (Çeviri)
10. SUMMARY The main purpose of this study Is to Improve the performance and reliability of microcomputers that support the MS DOS operating system plus to be a new collec tion of useful utilities for MS DOS. Efforts have been made toward the realization of above named goals in the name of C and assembly language programming. The tendency of the C and assem bly proramming languages towards to the operating systems underlined the choice of them as the project languages and as a result of that the object code of the soft ware came at very condensed thus effective. The study covers the sophisticated areas of any operating system such as the device drivers, memory resident programming, filters as well as the interrupt con trollers. A character device driver which utilizer the password usage for the protection of the hard disk was written. The other character device driver created to be an ex ample. The“RAM Controller”and the“Process Reporter”Programs written in the memory resident programming fashion and can be regarded as the terminate and stay resident CTSR) sofware. A filter software prepared to remove the control character that are embedded by the Wordstar. A“Zero Divide Controller”program was developed as an Interrupt controller. Suh device drivers, terminate and stay resident programs, filters and interrupt controllers might be used In a several context by any dedicated system creator. Such as an even might easily be controlled by utilizing the afore mentioned de vice drivers. Terminate and stay resident programs can be modified as to be a guard against the harmful software. The filter might even be used In a more fancy ways such as the cryptological work. When this project is compared with the packages that are currently in use in market over the speed, performance and the code size the result turn out to be In fa vor of the project. Nevertheless since some of the small software mistakes have been neglected and also since some of the software controls haven't been applied such a favor disappears and the project becomes less favorable in the areas of error control, and documentation when above mentioned comparison takes place. The error control. Improved reliability and enlarged documentation might be the further research areas. 68