Atıksu arıtma tesisi çürütücü ünitesi biyogaz üretim tahmin sistemi
Wastewater treatment plant digestive unit biogas production estimation system
- Tez No: 593905
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KÜRŞAT YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez çalışması kapsamında Kayseri İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisinde bulunan Çürütücü Ünitesinde üretilen biyogazın gelecek günlerdeki üretim miktarı tahmin edilmeye çalışılmıştır. 1 Nisan 2017 ile 11 Nisan 2019 tarihleri arasındaki biyogaz üretim miktarı verileri kullanılarak MATLAB yazılım programında NARNET modeli ile yapay sinir ağları oluşturulmuştur. NARNET modelinde nöron ve gecikme (delay) sayıları değiştirilerek çok sayıda ağ oluşturulmuş, eğitilmiş ve farklı çalışma bölgelerinde başarı ölçütünü geçen 22 adet ağ kaydedilmiştir. Bu ağlara gelecek günlerdeki biyogaz üretim miktarı tahminleri yaptırılarak gerçek değerlerle karşılaştırılmıştır. Tez kapsamında başarılı ağların oluşturulmuş ve eğitilmiş olması biyogaz üretim miktarı ile ilgili tesiste yapılacak iş ve işlemlerde planlama yapılabilmesini sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the amount of biogas production in the Digestive Unit in Kayseri Advanced Biological Waste Water Treatment Plant is predicted for the following days using previous data. Artificial neural networks are created with NARNET model in MATLAB software program using biogas production amount data between April 1, 2017 and April 11, 2019. In the NARNET model, many networks are created by changing the number of neurons and delays, and totally 22 networks satisfying the success criteria are recorded. Using these networks the biogas production amounts are estimated for the following days and compared with the actual values. The establishment of successful networks within the scope of this thesis will enable the planning of the work and operations to be performed in the facility related to the amount of biogas production.