Yeni azometin fenol türevi monomerin horseradish peroksidaz enzimi ile oksidadif polimerizasyonu ve termal kararlılığının incelenmesi
Investigation of oxidative polymerization and thermalstability of new azometine phenol derivated monomers byhorseradish peroxidase enzyme
  1. Tez No: 593906
  2. Yazar: ESRA DEMİRCİ KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSEN TURAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, öncelikle fenoksi imin türevli 2-[(4–metoksifenilimino)metil]fenol monomeri kondenzasyon reaksiyonu ile sentezlenmiş ve monomerin kimyasal yapısı UV–Vis, FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR spektroskopileriyle karakterize edilmiştir. (2-[(4–metoksifenilimino)metil]fenol)'ün enzimatik oksidatif polimerizasyonu oksitleyici ajan ve katalizör olarak hidrojen peroksit varlığında HRP kullanılarak oda sıcaklığında değişik çözücü ve fosfat tamponlarında (pH: 5, 6, 7, 8, 9) gerçekleştirilmiştir. Optimum şartlar belirlenmiştir. Çalışmalar koyu kahve renkli polimerin, çözücü olarak sulu metanolün kullanıldığı pH: 7 fosfat tamponunda başarılı bir şekilde sentezlendiğini göstermiştir. Poli [2-[(4–metoksifenilimino)metil]fenol)]'ün karakterizasyonu UV–Vis, FT-IR, 1H-NMR, TGA/DTA, DSC, GPC analiz teknikleri ve tarama hızı çalışması yoluyla gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, phenoxy imine derivative of 2-(((4-methoxyphenyl)imino)methyl)phenol monomer was synthesized by condensation reaction and the chemical structure of the monomer has been characterized by UV–Vis, FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR spectroscopies. Enzymatic oxidative polymerization of (2 - [(4-metoksifenilimino) methyl] phenol) using horseradish peroxidase (HRP) in the presence of hydrogen peroxide as catalyst and oxidizing agent was carried out in various solvents and phosphate buffers (pH: 5, 6, 7, 8, 9) at room temperature. The optimum conditions were determined. Studies have shown that a dark brown polymer was successfully synthesized by utilizing aqueous methanol as the solvent at pH: 7 phosphate buffer. Characterization of Poly[(2-[(4-metoksifenilimino) methyl] phenol)] was carried out via UV–Vis, FT-IR, 1H-NMR, TGA/DTA, DSC, GPC analysis techniques and study of scan-rate.