İlkokul çağı sağlıklı kız ve erkek çocuklar arasında görülebilecek postüral farklılıkların incelenmesi
  1. Tez No: 59391
  2. Yazar: GÜLAY KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ YAKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET İlkokul çağı sağlıklı kız ve erkek çocuklar arasında görülebilecek postür farklılıkları hakkında fikir edinebilmek amacıyla yapılan bu çalışmada ayrıca sosyoekonomik düzeyin gelişim ve postüre etkisi 200 olgu üzerinde araştırılmıştır. Olgular 100 'er tane olmak üzere sosyoekonomik düzeyi yüksek Yükseliş Kolejinde ve sosyoekonomik düzeyi düşük Açıkalın İlköğretim okulunda araştırmaya alınmışlardır. Alınan bu olgular her okuldan 50 erkek, 50 kız olacak şekilde; bunlarda her sınıftan 10 erkek, 10 kız olmak üzere araştırmaya alınmışlardır. Olgularda hikaye, vücut dengesi, postür analizi, kısalık testi, esneklik testi, kas testi ve antropometrik ölçüm incelemeleri hazırlanan bir değerlendirme formu doğrultusunda yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study is conducted in order to gain information about the posture differences which may be encountered among the healthy elementary school male and female students, and also the effects of the socioeconomic standing in the development and posture of 200 subjects were researched. The facts, 100 each, coming from a private high school Yükseliş Koleji, with higher socioeconomic standing and the other from Açıkalın elementary school with lower socioeconomic standing were included the research. The facts begin assembled for research from each school as 50 males and 50 females students, were the representatives of 10 males and 10 females from each respective class. The background body balance, posture analysis, height testing, flexibility testing, muscle testing and antropometric criteria measurements were conducted by the direction of an already prepared evaluation form.