Kesirli oskülatör integral operatörler ve onların komutatörlerinin genelleştirilmiş Orlicz-Morrey uzaylarda sınırlılığı
Boundedness of fractional oscillatory integral operators and their commutators on generalized Orlicz-Morrey spaces
  1. Tez No: 593928
  2. Yazar: SÜMEYRA DENİZ GÜLTEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Kesirli oskülatör integral operatörleri ve onların komütatörlerinin genelleştirilmiş Orlicz-Morrey uzaylarında sınırlılığının incelendiği bu tez çalışması, dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, tezin giriş kısmını içermektedir. İkinci bölümde, bu çalışma ile ilgili bazı temel tanım ve teoremlere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, Lebesgue uzaylarının genelleştirilmesi olan Orlicz uzaylarını tanımlamak için kullanılan Young fonksiyonlarının tanımı verilerek, bazı temel özellikleri incelenmiştir. Aynı zamanda son bölümün temelini oluşturacak tanım ve teoremlere yer verilmiştir. Son bölümde ise, genelleştirilmiş Orlicz-Morrey uzaylarında, kesirli oskülatör integral operatörlerinin ve onların komütatörlerinin sınırlılığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis, which examines the boundedness of fractional oscillator integral operators and their commutators in generalized Orlicz-Morrey spaces, consists of four chapters. The first part contains the introduction part of the thesis. In the second part, some basic definitions and theorems related to this study are given. In the third chapter, the definition of Young functions used to define Orlicz spaces which are generalization of Lebesgue spaces are given and some basic properties are examined. At the same time, definitions and theorems that will form the basis of the last chapter are given. In the last chapter, the boundedness of fractional oscillator integral operators and their commutators is examined in generalized Orlicz-Morrey spaces.