Ortaöğretim öğrencilerindeki özgüven gelişimlerinin spor ve farklı değişkenlere göre incelenmesi (Ağrı ili / Doğubayazıt ilçesi örneği)
The examination of self confidence progress of secondary school students according to sport and different factors (Ağrı city/ Doğubayazit county example)
- Tez No: 593931
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULVAHİT DOĞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı“Ortaöğretim Öğrencilerindeki Özgüven Gelişimlerinin Spor ve Farklı Değişkenlere Göre İncelenmesi”dir. Bu araştırma ile Ağrı ili / Doğubayazıt ilçesinde ortaöğretimde öğrenim gören öğrencilerin cinsiyetleri, sınıf düzeyi, okul türü, birlikte kaldıkları yer, kardeş sayısı, aile aylık gelir düzeyi, aile yapısı, beden eğitimi dersi dışında spor yapma durumları, sporcu lisansı, haftalık spor yapma süreleri, yapmakta oldukları spor türü, akademik başarı durumları ve öğretmenlerinin ilgilenme durumu ile özgüven düzeyleri arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki olup olmadığını ortaya koymak amaçlanmıştır.Yöntem: Bu araştırmada betimsel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan 330 erkek ve 270 kadın toplam 600 ortaöğretim öğrencisinin demografik nitelikleriyle ilgili bilgileri elde etmek için kişisel bilgi formu, özgüven düzeylerini belirlemek için Akın (2007) tarafından geliştirilen“Özgüven Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS 22.0 paket programı kullanılarak yapılmıştır. Verilerin analizinde frekans dağılımı, iki bağımsız değişken ile özgüven düzeyi arasındaki ilişkiyi belirlemede Indipententsample T testi ve ikiden fazla değişken ile özgüven düzeyi arasındaki ilişkiyi belirlemede Anowa Varyans analizi teknikleri uygulanmıştır. Grupların görüşleri arasındaki fark P;
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to investigate self-confidence developments in secondary school students according to sport and different variables. With this research, it was aimed to determine whether there is a statistically significant relationship among gender, grade level, type of school, place of residence, number of siblings, monthly family income level, family structure, sports activities outside of physical education classes, sportsman license, weekly sports duration, type of sport, academic achievement and interest of teachers and self-confidence levels of the students studying in secondary schools in Doğubayazıt district of Ağrı. Method: In this research, descriptive scanning method was used. A personal information form was used to obtain information about demographic characteristics of a total of 600 secondary school students (330 male and 270 female) and "Self-confidence Scale developed by Akın (2007) was used to determine their self-confidence levels. Data were analyzed using SPSS 22.0 package program. In the analysis of the data, frequency distribution and independent sample T test were used to determine the relationship between two independent variables and self-confidence levels, and anova variance analysis techniques were used to determine the relationship between more than two variables and self-confidence levels.