Taş kolon ve düşey drenle yapılan iyileştirmenin konsolidasyona etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect to improvement with stone column and vertical drain on consolidation
  1. Tez No: 593951
  2. Yazar: SÜVEYDA MERVE ORAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİRDEVS UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tez çalışmasında zayıf zeminlerin iyileştirilmesi için kullanılan yöntemlerden taş kolon ve düşey dren yöntemleri incelenmiştir. Çalışmanın ilk aşamasında, taş kolon ve düşey drenler için geliştirilen analitik ve sayısal yöntemler araştırılmıştır. İkinci kısımda, bu iki yöntemin tasarımı için kritik önem arz eden bazı tasarım parametrelerinin etkisi zamana bağlı olarak sayısal olarak araştırılmıştır. Sayısal analizler için Plaxis bilgisayar yazılımı kullanılmıştır. Parametrik çalışmada, taş kolonların çapı ve boyu, kolon malzemesinin içsel sürtünme açısı, kolonlar arası mesafe ve kolon rijitliği, düşey drenlerin ise dren boyu, örselenmiş bölgenin büyüklüğü ve permeabilite değişimi ve drenler arası mesafenin tasarımdaki etkisi araştırılmıştır. Çalışmanın son kısmında, Singapur şehrinin Changi bölgesinde inşa edilen araştırma dolgusu, taş kolon ve düşey dren yöntemleri ile sayısal olarak iki boyutlu analiz edilmiştir. Analiz sonuçları ile arazi ölçümleri karşılaştırılarak bu iki yöntemin performansı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, stone column and vertical drain methods were examined. In the first stage of the study, analytical and numerical methods which were developed for stone columns and vertical drains were investigated. In the second stage, the effect of some design parameters, which are critical for the design of these two methods, was investigated numerically. Plaxis sofware programme was used for the numerical analysis. In the parametric study, design parameters (the diameter and length of the stone columns, the internal friction angle of the column material, drain length, permeability changes of the smear region etc.) were investigated. In the last part of the study, the research fill constructed in Changi area in Singapore was analyzed numerically with stone column and vertical drain methods. The performance of these two methods were evaluated by comparing the results of the analysis with the field measurements.