Üniversite ve sanayi iş birliği bağlamında Teknoparkların Ar-ge ve inovasyon faaliyetleri: Yıldız Teknopark örneği
R & D and innovation activities of Technoparks in terms of university and industry cooperation: A case of Yildiz Technopark
  1. Tez No: 593952
  2. Yazar: HUZEYFE KARADEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF HAYKIR HOBİKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknoloji ve Sanayi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bilim ve teknoloji alanında meydana gelen değişmeler üretilen ürün ve hizmetlerin satışının gerçekleştirildiği pazar ve piyasa mekanizmasını doğrudan etkilemektedir. Özellikle küreselleşme süreci ile birlikte dünyanın herhangi bir yerinde meydana gelen gelişmelerin küresel düzeyde piyasa ve pazar rekabetini etkiler hale gelmiştir. Ayrıca piyasa ve pazarın ulusal sınırları aşarak uluslararası düzeye taşınmış olması sanayi sektörünün tüm dünyadaki rakipleri ile rekabet etmesini zorunlu kılmıştır. Piyasa ve pazar ihtiyaçlarının sürekli olarak yenilenmesi sanayi sektörünün bilimsel çalışmalara dayanan ürün, hizmet ve süreç üretimini zorunlu kılmıştır. Bu da üniversite ve sanayi iş birliklerini beraberinde getirmiştir. Bu anlayış ile üniversiteler çerçevesinde kurulan ve teknopark olarak adlandırılan kompleksler günümüzde teknoloji ve sanayi üretimi adına oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Teknoparklar, temelde ar-ge ve inovasyon çalışmaları gerçekleştirerek sanayi sektörüne yön veren kuruluşlardır. Çalışmamız üniversite ve sanayi iş birliği ve bu çerçevede teknoparklar ve teknoparkların temel faaliyet alanı olarak ar-ge ve inovasyon süreçleri ile birlikte Yıldız Teknopark örneğini içermektedir.
Özet (Çeviri)
Changes in science and technology directly affect the market and market mechanism where the products and services are sold. Especially with the globalization, developments taking place in any part of the world have affected the market and market competition at the global level. In addition, the fact that the market and the market has been moved to the international level beyond national boundaries has made it compulsory for the industrial sector to compete with its competitors all over the world. The continuous renewal of market and market needs necessitated the production of products, services and processes developed by scientific studies of the industrial sector. This brought university and industrial cooperations. Therefore, the complexes established within the framework of the so-called technoparks are of great importance for technology and industrial production. Technoparks are the leading companies in the industry by performing R & D and innovation activities. Our study is about university and industry cooperation and technoparks and R & D as the main field of activity of technoparks. Our study includes innovation processes and Yıldız Technopark example.