Küresellik ve evrensellik ayrımında çağdaş sanatın uluslararası nitelik sorunu
Globality and universality discrimination international quality problem of contemporary art
- Tez No: 593966
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAMER ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma; genel olarak küresellik ve evrensellik kavramlarıyla ilişkilendirilen çağdaş sanatın, değer ve nitelik kavramları, arasındaki ilişkiler üzerinde durulmuştur. Ülkelerin gelişmişlik düzeylerine göre sanatın ve sanata dair oluşturulan küresel sanat piyasalarının durumu incelenmiştir. Araştırmamızın birinci bölümünde; küresellik ve evrensellik kavramlarının kendi aralarındaki birleştirici ve ayrımlaştırıcı analizleri yapılarak etkileşimde bulunduğu alanlar incelenmiştir. Araştırmamızın ikinci bölümünde, modern ve postmodern anlayışın sanatın çağdaş olma etkileşimlerindeki göstergeleri incelenmiştir. Araştırmamızın üçüncü ve son bölümünde ise, araştırmaya konu teşkil edecek küresel çağdaş sanat piyasası olarak ele alınan; uluslararası sanat fuarları incelenmiş ve bu doğrultuda ''estetik değerlerin'' varlığı/yokluğu nedenselliği kaçınılmaz bir tartışmanın merkezi konumunda kalan çağdaş sanatın değer ve nitelik sorunsalına açıklık getirilmiştir. Sanatın evrensel değer kazanma rolü ve küresel boyuttaki öneminin üzerinde de durulmuştur. Bu bağlamda, eleştirilere ve tartışmalara bağlı olarak bir kabul görme sorunu yaşandığına inanılan çağdaş sanat, bu sorunun kaynağını ve çözümünü bulabileceği potansiyelin, daha çok küresellik ve evrensellik olgularının arasında gerçekleşen bir konum ve nitelik bunalımı olarak yaşayabilmektedir. Yaşanılan bu sorunlar doğrultusunda bu tez, bu bunalımın tespitini belirlemeye ve çözüm önerileri getirmeye çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research; The relationship between the concepts of value and quality of contemporary art, which is generally associated with the concepts of globality and universality, is discussed. According to the level of development of the art of art and art created global art markets status examined. In the first part of our research; the areas where the concepts of globality and universality interact by making unifying and discriminatory analyzes among themselves. In the second part of our study, the indicators of modern and postmodern understanding in the interactions of art with being contemporary are examined. In the third and last part of the study, the global contemporary art market which is the subject of the research; international art fairs have been examined and in this direction, the existence / absence of ''aesthetic values'' ned has been clarified to the problem of value and quality of contemporary art which is the center of an inevitable discussion. The role of art in gaining universal value and its importance in global dimension has been emphasized. In this context, contemporary art, which is believed to have a problem of acceptance due to criticism and discussions, can live as a crisis of position and quality between the phenomena of globality and universality, the potential of which it can find its source and solution. In line with these problems, this thesis has brought up the determination of this crisis and suggested solutions.